Sağlık

Adet Döneminde Kilo Verilir Mi Alınır Mı?

Adet Döneminde Kilo Verilir Mi Alınır Mı? Kadın sağlığında önemli bir görevi olan adet döngüsü birçok etkiyi beraberinde getirir. Bizde yazımızda adet döneminde zayıflama, kilo verilir mi, alınır mı bunu inceleyeceğiz. İşte tüm detaylar yazımızda..

Adet döneminde zayıflama, kilo verilir mi alınır mı birçok kadın bu konuda bilgi sahibi olmak ister. Kilo sorununu aşmada istikrar önemli bir husustur. Adet dönemlerinde zayıflama durumları değişkenlik gösterebiliyor. Bizde yazımızda adetliyken kilo verilir mi bu soruya yanıtlar vermeye çalışalım. İlk önce adet diğer adıyla regl dönemi başlığını değerlendirelim.

Regl Dönemi

Sağlıklı bir üreme sisteminin olduğunun gösteren regl dönemleri oldukça önemlidir. Her kadın düzenli regl döngüsünü takip etmelidir.

Regl günleri kadınları zorlayan zaman dilimleridir. Hem psikolojik hem fizyolojik kısa süreli etkiler görülür. En başta bu dönemlerde yoğun bir şişkinlik gözlemlenir. Bu durum hormonlardan kaynaklanan ödemlerdir. Bunun yanında gergin ve sinirli ruh halleri sıklıkla bu döneme eşlik eder.

Regl Dönemi Zayıflama

Regl döneminde oluşan yoğun ödem ve vücudun su tutması gözlemlenen normal durumlardan biridir. Bu dönemlerde östrojen ve serotinin hormonlarının düşüşüne bağlı olarak tatlı ihtiyacı ve fazla yemeğe isteğiyle de sık karşılaşılır.

Ödem ve fazla yemek isteği adet döneminde fazla kilo artışı görülmesini sağlar. Fakat bu durumda en etkili olan nokta vücudun kendinin meydana getirdiği ödem ve şişkinliklerdir. Normal zamanlara göre 1-3 kilo arasında fazla kilo alımı gözlenir.

Regl dönemlerinde şaşırtıcı biçimde metabolizma normale göre daha hızlı çalışır. Kilo vermek isteyenlerin bu dönemlerden faydalanmaları yararlı olacaktır. Fakat vücutta östrojen hormonu düşmesi, manganez eksikliği gibi durumlar tatlı yiyeceklere yönelmeye neden olur. Yine de minimum ölçülerde yemek, basit egzersizler, yürüyüşler ve bol su tüketimiyle incelmeler sağlanabilir.

Regl dönemi hem kiloların fazla görünümlerde olduğu hem de metabolizmanın hızlı çalıştığı süreçler olarak farklı bir durumdur. Bu durumu artıya çevirmek kişinin iradesine bağlıdır. Bunun yanında regl döneminde tartılmak gibi hatalar yapılmamalıdır. Çünkü bu durum yanıltıcı sonuçlar verecektir. Regl döneminden birkaç gün sonra kilo tartılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu