Yaşam

SGK Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?

 

Günümüzde birçok kişi SGK bilgilerinin evlilik ya da boşanma gibi durumlardan dolayı SGK sisteminde olan soyadı bilgilerini güncel olarak değiştirmek istemektedirler.

SGK soyadı değişikliği nasıl yapılır sorunu günümüzde özellikle evlenme veya boşanma gibi nedenlerle sistemde var olan soyadı bilgilerini değiştirmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Geçmiş dönemler bu durumlarda dilekçe ile başvuru alınmaktaydı. Bu durum ise insanları mağdur etmekteydi. Çünkü özellikle çalışan insanlar için SGK müdürlüklerine giderek dilekçeleri vermek oldukça zaman alan bir işlem haline gelmişti.

Ama bu durum 2018 yılı ile birlikte artık tarif olmuş durumdadır. Çünkü artık internet üzerinden SSK ve SGK soyadı değişikliği dilekçeleri istediğini zaman verilebilmektedir. Bu sayede müdürlüklere gitmeye gerek kalmadan internet üzerinde gerekli güncellemeleri yapabileceksiniz. Burada nüfus kimlik paylaşım sistemine yeni kimlik bilgilerinin işlenmiş olması gerekmektedir.

SGK İnternet Sitesi Üzerinden Soyadı Değişiklik Başvuruları

Bu uygulama genel değil LOKAL bir uygulama olduğundan dolayı SGK’nın genel internet sitesi üzerinden değil her ilin kendi SGK il müdürlüğü internet sitesi üzerinden başvurular yapılmaktadır. SGK soyadı değişikliği başvuru yapma hakkı olanlar ise evlenen veya boşanan sigortalılar veya emekliler ile Mahkeme kararı ile kimlik bilgilerinde değişiklik yaptıran sigortalı ve emekli olan kişilerin başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. Bu hakkı olanların bilgilerinin nüfus sistemi üzerinde güncel olması gerekmektedir.

Kişiler bulundukları ilin SGK internet sitelerine girerek soyadı değişikliği formu gelmektedir. Online olarak gelen bu formda istenilen ve yıldızlı yerler yeni bilgilere göre doldurulmalıdır. Daha sonra ise soyadı tescil güncelleme sekmesine tıkladığınızda bilgileriniz cep telefonu onayından sonra güncellenmiş olmaktadır. Bu sayede dilediğiniz zaman sadece internet üzerinden bu işlemi yaparak zamandan büyük oranda tasarruf sağlanmış olmaktadır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu