Genel

Isı Haritası Nedir, Ne İşe Yarar?

İnternet adresi üzerinde kullanıcıların en fazla nerelere tıkladığını inceleyebilmek adına ısı haritası sayfa analiz uygulaması olarak yer almaktadır. Kullanıcıların hangi bölüme tıkladığı, nerede durduğu ve sayfa uygulamaları bu yöntemle analiz edilmektedir. Rakiplerinizin önüne geçmek için yapılacak uygulamalar arasında ısı haritası son derece popülerdir.

Mağaza içerisinde yerleştireceğiniz bir kamera ile beraber müşterilerinizin hareketlerinden de oluşturulabilir. Bu uygulama ile mağazanızın nerelerinin daha popüler olarak yer aldığını saptayarak daha fazla satma istediğiniz ürün çeşitlerini bu alanlara yerleştirerek sonuçları kolayca karşılaştırabilirsiniz.

Nasıl Kullanılır?

İnternet adreslerine giriş yapan kullanıcıların yaptıkları iki hareket yer almaktadır. Biri fare hareketleri, diğeri ise scroll hareketleri olarak yer almaktadır. Fare ile hangi bölümlere tıkladıklarını hatta hangi alanlar üzerinde fareyi gezdirdiklerini kolayca kayıt yapabilirsiniz. Aynı durum scroll içinde geçeli bulunmaktadır. Kullanıcıların sayfanızı scroll ile aşağı yukarı kaydırış durumlarını, ne kadar kaydırdıklarını da kolayca görebilirsiniz.

Isı haritasını yorumlama işlemi sayesinde kullanıcıların yoğunluk göstermiş olanlara alanlara, internet adresi üzerinde ön plana çıkarabileceğiniz içerikleri kolay bir şekilde ekleyerek daha fazla geri dönüşlerde yer alabilirsiniz. Kullanıcı hareketleri devamlı olarak değişiklik göstermesinden dolayı bu işlemleri belirli aralıklarla yenilemeniz gerekmektedir.

Isı Haritasının Faydaları

En önemli özellikler arasında ise grafiklerin çok kısa süre içerisinde ekran üzerinde düşmesi ve rapor durumlarının hep yeni yer alması sizlere anlık kararlar vermeniz sırasında ve olası tasarım hatalarınızda kısa süre içerisinde eskiye dönmenize yardımcı olmaktadır. Bir çok veri analiz servisi son derece karışık ve fazla oranda bilgi bir araya getirerek müşterilerine en doğru bilgileri verdiklerini iddia edebilmektedir. Fakat çok fazla bilgi her anlamda iş görmemekle beraber bilgileri analiz etmesi sırasında zaman kaybına ve karmaşıklığa neden olabilmektedir. Isı haritası sizlere gerekli yer alacak bilgileri süzgeç içerisinde geçirerek anlık olarak bilgileri vermektedir.

İnternet adresinizin en verimli şekilde kullanılması adına ısı haritası bilgi ve veriler sunmaktadır. Yapmış olduğunuz hataları göstererek sizlerde çok daha iyi pazarlama planları oluşturmanızı ve müşterilerinizin sıkılmadan tüm bilgilere çok daha rahat ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Isı haritası servisi internet adresiniz üzerinde bilgi seviyesinin yeterli olup olmadığı konusunda da sizlere fikir verebilmektedir. Örnek vermek gerekirse sayfanıza uğrayan kullanıcılarında geniş bir kaydırma alanında gezmesi durumunda bunun sebebi sayfada bir bilgi aradıklarını, bulamadıklarını ya da asıl bilginin alt bölümlerde olduğunu göstermektedir. Bu nedenle ısı haritası sizlere yardımcı olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu