Genel

Gerçek Bal ile Sahte Balı Ayırt Etmenin Püf Noktaları

Her derde şifa olan balın bu şifasından yararlanmak için gerçek bal ile sahte balı ayırt etmek gerekir. Aksi takdirde sahte bal korkusu ile bal almaktan bile çekinmeniz sizi bu leziz lezzetten mahrum bırakacaktır. Gerçek diye aldığınız bal sahte çıkarsa sağlığınızı tehdit edecektir. Işte bu sebeplerle gerçek bal nasıl anlaşılır öğrenerek güvenilir ballar satın alabilirsiniz. Bunu anlamanın ise pek çok pratik yolu var. Bir kaç deneme ile balın gerçek mi sahte mi olduğunu anlayabilirsiniz.

Güvenilirliğinden emin olmadığınız kişilerden alınan ya da yurtdışından gelen balları test etmekte fayda vardır. İşte bunu anlamak için bir kaç ipucu:

  • Buzdolabında ya da soğuk bir ortamda bulunan bal, şekerleniyorsa gerçek baldır. Uzun süre soğuk ortamda kalan bal alışkanlığını kaybederek tereyağı kıvamı alacaktır. Dolapta bile bal alışkanlığını koruyorsa sahtedir.
  • Gerçek balı kaşıktan damlattığınız zaman kesintisiz olarak akacaktır. Balın ip gibi kesintisiz süzüldüğünü görürsünüz. Kesik kesik akan bal ise sahtedir.
  • Kavanozun alt kısımlarında donma yapan bal hakikidir.
  • Sahte balın rengi açıkken, hakiki bal turuncumsu renktedir. Kıvamı daha koyu ve tadı keskin olan bal ise hakikidir. Bu balı çok yemek genizde yanma yapabilir.
  • Sahte balda şekerden dolayı az miktarda alkol bulunur. İşte bu sebeple sahte bal yanar.

Bal Alırken Nelere Bakmalı?

Gerçek bal ile sahte balı ayırt etmenin püf noktaları oldukça fazla. Ancak bal satın alırken bu tür denemeleri orada yapmanız hemen mümkün olmayabilir. O anda balı yakma testi en basit uygulanandır denilebilir. Eğer balın hakiki olduğuna emin olamazsanız baldan numunelik alarak evde gerekli testleri yaptıktan sonra daha çok miktarda satın alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu