Eğitim & Kurs

Akademik Başarıyı Yakalamak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Akademik Başarıyı Yakalamak İçin Neler Yapılması Gerekir? Akademik başarı kazanmak için yapılması gerekenler ile ilgili birçok maddeye yer vereceğimiz bu yazının en önemli maddesi istikrardır.

Akademik Başarıyı Yakalamak İçin Neler Yapılması Gerekir? Her anlamda yanlış yolda giden birisi istikrarlı olarak hatalarını düzeltebilir ve zamanla mükemmele ulaşabilir. Zeki olsun ya da olmasın istikrar bu insanı ileriye taşıyabilir. Ancak çok zeki ve neyi nasıl yapması gerektiğini bilen bir kişi istikrarlı olmadan asla başarılı olamayacaktır. İstikrar her türlü başarının en önemli anahtarıdır. Hayattaki hiçbir başarı istikrar olmadan elde edilemez ve korunamaz. Bu nedenle akademik olarak başarılı olmak isteyen birisi düzenli olarak ders çalışmayı alışkanlık haline getirmelidir.

Hedef ve Hedefe Duyulan Arzu

Bir önceki maddede istikrarın ne kadar önemli olduğundan söz edilmişti. İstikrarı korumak içinse delicesine arzu duyduğunuz bir hedefe sahip olmanız gerekiyor. Bu hedefe sahip olmadığınız sürece istikrarlı olmanız mümkün değildir. Bu nedenle daima hedefinizi koyduktan sonra harekete geçin ve hedefinize ulaşmak için gerçek anlamda istek duyun. Bunu yaptığınız takdir de devam etmek, sorunları aşmak ve sizi çıldırtsa bile süreci sürdürmek mümkün olacaktır. Ancak bir hedefiniz olmazsa ilk sıkıntılar baş gösterdiği anda bırakmayı düşüneceksiniz. Bu da başarılı olmanıza engel olacaktır. Bir lise öğrencisinin üniversite sınavı sonucunda hangi bölüme ve hangi üniversiteye gideceğini hayal ediyor olması bu duruma olumlu bir örnek olarak verilebilir.

Akademik başarı kazanmak oldukça zorlu bir süreç olacaktır. Hiç şüphesiz başarılı olan herkes ciddi sınavlar vermiştir ve ileride başarılı olacak kişiler de bu sınavların benzerlerini bugünlerde veriyorlar. Eğer sizde akademik olarak başarılı olmak istiyorsanız bu zorlukları umursamadan koşmaya devam etmenizi sağlayacak gerçek bir hedef belirleyin. Böylece başarıya ulaşma ihtimaliniz oldukça artacaktır.

Not Alarak Çalışmak

Ders çalışırken not almanın ne kadar önemli olduğuna dair yapılmış birçok araştırma mevcut. Bu araştırmalarla ilgili okumalar yapmak için Google Scholar’ı kullanabilirsiniz. Araştırmaların önemli bir kısmı not alarak çalışmanın bir metni 5 – 10 defa okumaya eş değer olduğunu ifade ediyor. Bir çalışmada alacağınız küçük ve kısa notlar ileride geriye dönük bakmanızı sağlar. Bu durum da geçmişteki bilgilerin hatırlanmasına olanak saplayan unsurları içerir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu