Sağlık

Brusella Nedir? Bulaşma Şekli Ve Tedavisi Nedir?

Brusella nedir? Bulaşma şekli ve tedavisi nedir? Brusella hastalığı günümüzde yaygın olarak görülen hastalık türüdür. Brusella hastalığının genel olarak belirtileri ile bilinmesinde fayda vardır.

Brusella Nedir? Bulaşma Şekli Ve Tedavisi Nedir? Genel olarak hayvansal gıdalardan veya bazı hayvanlardan Brusella hastalığına yakalanır. Yabani ya da evcil hayvanlar ile sürekli vakit geçiren kişilerde daha çok görülür. Brusella; hayvansal içerikli bakteri çeşitlerinin kişilere buluşma hastalığıdır.

Tıp dünyasında sıklıkla yaşanan Brusella hastalığı belirtileri ise şunlardır;

  • Vücutta sürekli olarak titreme hissini hissetme
  • Vücudun eklem, kas ya da sırt bölgelerin ağrıların oluşması
  • Kendini halsiz olarak hissetme
  • Vücut ateşinde yükselme durumu
  • Baş ağrılarının yaşanması
  • Düzenli olarak yaşanan iştahsızlık
  • Terleme olayının sıklıkla yaşanması

Brusella hastalık türü olarak tanısı zor belirlenen bir hastalıktır. Bu yüzden belirti çeşitlerinin yaşanması durumunda bir uzmana danışılması şarttır.

Brusella Hastalığı Bulaşma Çeşitleri

Brusella hastalık olarak farklı şekillerde insanlara bulaşır. Bu yüzden Bursella tanı aşamasında öncelikle hangi yoldan bulaştığı araştırılıyor. Brusella hastalığı bulaşma çeşitleri üç adettir. Bunlar; hava teması; dokunarak temas ve çiğ olan süt ürünleridir.

Çiğ süt ürünlerini kullanmak Brusella hastalık için önemli bir davet oluyor. Pastörize edilmemiş tereyağı, dondurma ya da peynir gibi ürünlerden Brusella hastalık türüne yakalanılabilir.

Hava teması ile Brusella hastalık türüne merhaba denilebilir. Çünkü Brusella adındaki bakteri çeşitleri hava da pratik bir şekilde bulaşır. Genel olarak işleri gereği sürekli hayvan çeşitleri ile uğraşan kişilerde Brusella hastalık türü riski daha fazladır.

Dokunma teması ile hayvanlardan enfeksiyon türleri genel olarak geçmez. Ama Brusella hastalık türü; kan, sperm ya da plasenta bölgesinden insanlara geçer. Bu yüzden de özellikle mezbahada çalışanlar için Brusella hastalık türü olabilir.

Brusella Tedavi Süreci

Günümüzde Brusella hastalık türü ile savaşanlar çoğunluktadır. Çünkü hastalığın tanısı aşaması zor olduğu için hastalık ilerleyebiliyor. Genel olarak Brusella tedavi süreci için antibiyotik çeşitlerinin kullanımı önerilir. Yaklaşık 7 aya yakın antibiyotik kullanılır. Ayrıca Brusella belirti çeşitlerinin önüne geçilmesi içinde farklı ilaçlarda kullanılır.

İlaçlar bittikten sonra Brusella hastalık türü geçmemiş olabilir. Bu yüzden de ilaçları kullandıktan sonra alanında herhangi bir uzmana kontrol amaçlı olarak danışması gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu