Dekorasyon

Dekorasyonda Dikkat Edilecek Detaylar Nelerdir?

Dekorasyonda Dikkat Edilecek Detaylar Nelerdir? Dekorasyonda stil tercihi, seçenin zevkine ve hali hazırdaki ihtiyaçlarına kalmıştır. En önemlisi de genel manada maddi imkanlara göre tercih edilmektedir.

Dekorasyonda Dikkat Edilecek Detaylar Nelerdir? Seçilecek hemen her stilin ayrıntısı ve detayı da göz önünde bulundurulmalıdır. Dekorasyonun başarısı buna bağlıdır. Dizaynın nasıl yapılacağı, mekanın dar mı yoksa geniş mi olduğuna bağlıdır. Dar mekanların ferahlatılması, küçük dokunuşlarla ve detaylarla sağlana bilmektedir. Dar yerin bu sayede nasıl bir hava kazandığı, sadece yerleştirmeyle değil eşya seçimiyle de havanın kazandırıldığı gözlemlenecektir.

Eşyanın Doğru Seçimi ve Yerleştirilmesi

Dekorasyonu yapılacak evde, odanın büyüklüğü ile şekli ilk dikkat edilecek şeylerdendir. Burada önemsenecek konu, yaşayanların nasıl rahat edeceğidir. Özgür alan oluşturma ve huzurlu bir ortam sağlamak, öncelikli olmalıdır. Aynı zamanda kullanışlılık, olmazsa olmazlardandır. Odanın boyutuna göre eşyaların boyutu ayarlanmalıdır. Kalıcı çözüm odaklı dekorasyon, eşyaların yerini değiştirmekle sınırlı değildir.

Dekorasyon yapılacak yerin duvarları, mobilyalar ve eşyalarla ahenkli olmalıdır. Renk uyumu ziyadesi ile önemli bir konudur. Eşya ile duvarlar nasıl bir renk harmonisi oluşturacaksa, bulunan yerin aynı ahengi vermesi için yapılan küçük dokunuşlar da doğru seçimlerle olumlu karşılık bulacaktır. Yeni eşya almak ta başlı başına dekorasyon için yeterli değildir. Her manasıyla uyum, dekorasyonda önceliklidir.

Dekorasyon Nereden Start Alır

Değişiklik, değişiklik yapmak istenen ve en fazla rahatsızlık duyulan yerden başlanır. Huzurlu ve raht bir ortamın olmadığı düşünülen yerden başlanarak yapılacak bir dekorasyon için öncelikle bir tema belirlenmelidir. Sonrasında bu temaya uygun yapılan plana göre dokunuşların gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Buna uygun dekoratif ürün seçimi ile ahenk yakalana bilmektedir.

Duvar kağıdı kullanımı, üç boyutlu bir asma tavanın ambiyansı gibi dekoratif seçenekler, küçük dokunuşlarla mekanın hava kazanmasına neden olmaktadır. Bazen elektrik prizlerinin değiştirilmesi ile bile bir hava yakalana bilmektedir. Alçıpan kullanımı ve parke kaplaması gibi ustalık kokan değişimlerle hem konfor hem huzur hem de ahenk yakalanmış olabilmektedir. Sonra sadece büyük rakamlarla yapılan dekorasyon işlemleri başarılı olur gibi bir algı da yanlıştır. Bazen minik bütçeli bir dokunuş, devasa bütçelerin havasını söndürebilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu