Gebelik

Gebeliğin 8. Haftasında Anne Adaylarındaki Değişiklikler

Gebeliğin 8. Haftasında Anne Adaylarındaki Değişiklikler Nelerdir? Anne adaylarında 8. Haftada meydana gelen değişiklikler her anne adayının merak ettiği konulardan biridir.  Anne adayının 8. Haftada da karnında oluşan değişiklik dışarıdan bakıldığı zaman pek fark edilmez. Kilo artışı da önemli oranda görülmez. Fakat bu haftada anne adayının bel bölgesinde kalınlaşma meydana gelir. Daha sonraları ise karın beli oluşmaya başlayacağı için kilo alımı söz konusu olur.

Gebeliğin 8. Haftasında Anne Adaylarındaki Değişiklikler Nelerdir? Anne adaylarında 8. Haftada meydana gelen değişiklikler her anne adayının merak ettiği konulardan biridir.  Anne rahmi 8. Hafta da portakal büyüklüğüne ulaşır. Rahmin zaman zaman değişim yaşaması nedeniyle bazen karın ağrıları meydana gelir. Anne adayının 8 haftalık döneminde psikolojik olarak değişimlerde meydana gelir. Bu süreç içerisinde anne adayı çevresinde bulunan kişilerden destek alması gerekir.

8.Haftada Hamilelik Ultrason Görüntüleri

Anne adayları 8. Haftadan itibaren ultrason görüntülemesi yapabilirler. 8. Haftada hamilelik ultrason görüntüleri, sonucu fetüsün yani bebeğin görüntülenmesi başlar. Anne adayları bunu hissetmeler bile bebeğin bacakları ve kollarının hareketleri görülmeye başlanır. Bu hafta bebekteki kuyruk yok olmuş ayak ve el parmakları da oluşmaya başlamış olur. Bebeğin tat alma tomurcukları da bu 8. Hafta içerisinde gelişme gösterir. Bu hafta içerisinde bebekte kan testi yapılabilir. Bebekle annenin kan gurupları uygun olmadığı durumlarda anne adayına ilaç kullanılması gerektiği söylenir. Bu kan testi ile hormonlorda inceleme yapılır. Anne adayının kanında Hepatit B, HIV, ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların araştırılması da yapılmış olunur.

8.Haftada Bebekteki Gelişim

Bebek bu 8. Haftada bir fasulye büyüklüğünde olmaktadır. Bu görünüm ultrason ile görülebilmektedir. Bebekteki bacaklar, kollar, el parmakları ile ayak parmakları iyice gelişme gösterir. Bebek daha önceki günlerdeki gibi az kıvrıldığı için, sıçrama ve seğirmeler gösterir. Bebeğin artık üst dudakları, kulakları, göz kapakları büyümeye başlar. Kollar bacaklara oranla daha hızlı büyüme gösterir. Bunun nedeni ise üst vücudun alt bölümüne göre hızlı gelişmesidir. Çünkü insanların gelişim ömür boyu baştan aşağıya şekil almaktadır. 8. Haftada bebeğin başı kıvrılma gösterir. Bebeğin baş kısmı gövdeden büyük olur. Beyni kaslara bağlayan sinir hücreleri de gelişme gösterir. Bebek 8. Hafta da 15 veya 20 cm arasında uzunluktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu