Gebelik

Geç Yaşta Anne Olmak Ömrü Uzatıyor

Yapılan araştırmalar neticesinde geç yaşta hamile kalan ve anne olan kadınların daha uzun süreli ve sağlıklı bir yaşamları oldukları saptanmıştır. Geç yaşta anne olma düşüncesi birçok kadını oldukça korkutan bir durumdur. Çünkü birçok kadın belirli bir yaştan sonra çocuk sahibi olmanın psikolojik ve fiziki yönden oldukça zor olacağını düşlenmektedirler.

Ama Portekiz Coimbra Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonuçları bayanların bu düşüncelerinde yanıldıklarını ortaya koymaktadır. Çünkü yapılan bu araştırmanın sonuçlarına göre, geç yaşta çocuk sahibi olan kadınlar, çok genç ya da 20’li yaşlarda çocuk sahibi olanlara göre daha uzun yaşamaktadırlar. Tabii ki bu durum rastgelen olan bir şey değildir. Tıbbı yönden oldukça mantıklı açıklamalara ve sebeplere dayanmaktadır.

Hamilelik ve Yaşam Enerjisi

Yapılan araştırmanın 2 yönü bulunmaktadır. Bunlardan ilki hamilelik ve yaşam enerjisi yönü diğeri de fizyolojik yönüdür. Çünkü insan doğası gereği belli bir yaştan sonra hayat enerjisini kaybetmekte ve yaşama eskisi kadar tutkulu yaklaşamamaktadır. İşte geç yaşta hamile kalan ve çocuk sahibi olan kadınlar bu hayata tutunma enerjilerine tekrar kavuşmaktadırlar. Çünkü doğan çocukları onlara bu yaşama sevincini tekrar aşılamaktadır. Çocukları için tekrar pozitif enerji ile dolan kadınlar diğer kadınlara göre daha az stres yaşamakta ve sonuç olarak bu yaşam sürelerinde etki etmektedir.

Olayın fiziki yönü ise tamamen yaradılışla ilgilidir. Çünkü anneler doğum yaptıklarında vücutları tamamen yenilenmektedir. Özellikle doğan bebeğin gereksinimlerini karşılamak için vücut kendini yenilemektedir. Bu yenileme ile birlikte geç yaşta hamile kalan bayanların yaşam sürelerinin ve kalitelerinin de artması kaçınılmadır. Çünkü annelik doğada belki de enerjisi en fazla olan olguların başında gelmektedir. Annelik ve yaş arasındaki ilişkiyi bu şekilde açıklayabiliriz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu