Sağlık

Hamile Kalmanıza Engel Olacak 4 Neden Nedir?

Hamile Kalmanıza Engel Olacak 4 Neden nedir? Hamile kalamamak neden kaynaklanır? Hamile kalmak için engel olan nedenlerin neler olduğunu bu yazımızdan ulaşmanız mümkündür.

Hamile Kalmanıza Engel Olacak 4 Neden nedir? Hamilelik sürecine engel olan nedenlerin netleşmesi gerekir. Öncelikli olarak hamilelik sürecini engelleyen neden uzmanlar tarafından netleşmesi gereklidir. Bu süreç anne ve baba adayı yorabilir. Fakat hamile kalmaya engel olan neden giderilme ihmali olabilir.

Günümüzde çocuk sahibi olmak isteyen pek çok anne ve baba adayı bulunuyor. Fakat farklı nedenlerden ötürü hamile kalınamıyor. Böyle durumlarda anne ve babalar uzman kişilerin önerileri ihtiyaç duyarlar. Çünkü insan vücudu üreme sisteminde pek çok nedenden etkilenebilir. Hamile kalınmasına engel olan nedenlerden birkaçı şunlardır;

1-) Alkol Veya Sigara Kullanımı

Her geçen gün alkol ve sigara kullanan kişilerin sayısında artışlar yaşanıyor. Özelliklede sigara kullanıcısı günümüzde oldukça yaygındır. Fakat hamile kalamama sebebi olarak yaygın neden; alkol ya da sigara kullanımıdır. Çünkü alkol ve sigara insan vücudundaki hormonların az salgılanmasını sağlar. Bu sebepten dolayı da kadınlarda anne olabilme şansı oldukça düşmektedir.

2-) Belirli Bir Yaştan Sonra Kadınlarda Hamile Kalma Riski

Günümüzde hamile kalma yaşları sürekli olarak artıyor. Çünkü gündelik yaşam oldukça yoğun geçiyor. Gençler ise gündelik yaşam düzenlerini ileri yaşlarda ancak kurabiliyor. Fakat kadınların yumurtalıkları belirli bir yaştan sonra az çalışmaktadır. Bu durum ise hamile kalma riskini düşürüyor. Günümüzde ileri yaştan dolayı normal yolla hamile kalamayan pek çok kadın vardır.

3-) Bazı İlaç Çeşitlerinin Yan Etkisi

İlaçlar insan sağlığı için tüketilir. Fakat doğal içerikli olmadıkları için; ilaçların yan etkileri de mevcuttur. Günümüzde özelliklede kanser tedavisi ilaçlarında yan etki olarak üremeyi engelleyen etki olabiliyor. İlaç kullanımı süreci içerisinde doktor önerileri ile yan etki olabildiğince az haline dönüştürülebilir.

4-) Sperm Kalitesinde Bozulma

Hamile kalmaya nedenler sadece kadınlar tarafından sağlanmıyor. Erkeklerde sperm kalitesinin düşmesi üremeyi engelleyebiliyor. Erkeklerde kısır nedeni olarak sıklıkla sperm kalitesinin düşmesi görülebiliyor. Sperm nedenli hamile kalama günümüzde sürekli olarak yaşanılan bir durumdur. Tedavi süreci sonrası hamile kalma riski daha yüksektir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu