Gebelik

Hamilelikte Kanama Normal Mi, Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte Kanama Normal Mi, Nedenleri Nelerdir? Gebelikte kanama genellikle gebelerde büyük endişe kaynağıdır. Bu belirti korkutucu olsa da her zaman hamileliğinizin veya bebeğinizin risk altında olduğu anlamına gelmez!

Hamilelikte Kanama Normal Mi, Nedenleri Nelerdir? Bu yazımızda hamilelikte kanama nedenleri listelendi. İşte detaylar..

Hamilelikte Kanama Normal Mi

Hamilelik sırasında bazı kanama türlerinin ortaya çıkması, evet, normaldir. Her kanama ciddi bir soruna işaret etmez ve yalnızca tıbbi bir değerlendirme nedeni ve tedavisini belirleyebilir. Bu yüzden başınıza gelirse, umutsuzluğa kapılmayın! Kanamanın varlığını fark ettiğiniz anda, güvendiğiniz doktorunuzu arayın ve endişe verici herhangi bir durumu ekarte etmek için gerekli testleri yaptırın. Bazı kadınlarda, özellikle hamileliğin ilk birkaç ayında az miktarda kahverengimsi, koyu pembe veya donuk kırmızı kan görülebilir. Çoğu zaman, bu sızıntılar normaldir ve vücudunuzun bir hamilelikle ilgili değişikliklere maruz kaldığını gösterir.

Hamilelikte Kanama Nedenleri

Hamilelik sırasında kanamayı tetikleyebilecek birkaç faktör vardır. Hamilelikte kanama nedenleri aşağıdaki gibi açıklanabilir:

İlişki

Hamilelikte, özellikle hamile kadının rahim ağzında bir yaralanma varsa, cinsel ilişki sırasında kanama yaygındır. Hamilelik sırasında kadın libidosunda bir azalma olması da normaldir, bu da ilişkiyi zorlaştırır ve cinsel organı cinsel eyleme karşı daha hassas hale getirir.

Embriyonun Yerleşimi

Nidasyon, embriyonun rahim içinde sabitlenmesi işlemidir. Bu implantasyonun gerçekleşmesi için, döllenmiş yumurtanın kendisi tarafından uterus duvarında küçük bir soyulma vardır, bu da hamilelik için bir risk oluşturmadan küçük kanamalara yol açabilir.

Jinekolojik Muayene

Doğum öncesi konsültasyondan sonra, küçük kanamaların meydana gelmesi alışılmadık bir durum değildir. İncelemeler sırasında küçük damarlar yırtılabilir ve bu sizin veya bebeğiniz için herhangi bir tehlike oluşturmaz. Bu kanama küçüktür ve kendi kendine durur.

Enfeksiyonlar

Hamilelik sırasında kanamanın bir başka olası nedeni vajinal veya servikal enfeksiyonlardır. Hamilelik sırasında çok yaygın bir enfeksiyon, semptomları sadece kanama değil, aynı zamanda idrar yaparken ağrı ve yanma, idrar renginde değişiklik, hacimde azalma veya kokuda değişiklik olan idrar yolu enfeksiyonudur. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu, düşük ve erken doğum risklerini beraberinde getirebileceğinden, bir an önce tedavi edilmelidir. Hamilelikte kanamaya neden olabilecek diğer enfeksiyonlar, klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların neden olduğu enfeksiyonlardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu