Gebelik

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Nedir ve Mümkün Müdür?

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Nedir ve Mümkün Müdür? Tüp bebek tedavisinin ana giderlerinden biri yumurtaları geliştirmek için kullanılan ilaçlardır. Peki tüp bebek ilaçsız tedavisi mümkün müdür? işte sorunun cevabı..

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Nedir ve Mümkün Müdür? Tüp bebek ilaçları hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bu sayede çoğul gebelik riski artarken gebelik oranları da artmaktadır. Normal adet gören kadınlarda doğal döngülerde bir yumurta gelişirken, bu hasta grubunda tüm çabalarımıza ve kullanılan tüm ilaçlara rağmen bir veya iki yumurtadan fazla gelişmez. Ayrıca bu yumurtaların kalitesi çoğu zaman istenildiği kadar iyi değildir. Özellikle menopoza yakın hastalar ve erken yumurtalık yaşlanması olan hastalarla ilgilidir.

Başarı Oranı Nedir?

Doğal döngülü ICSI uygulamalarında gebelik olasılığı belli bir seviyede kalmaktadır. Doğal döngüde ICSI uygulaması ile %15 oranında gebelik sağlanabilmektedir. Ancak bu oran embriyo transferi yapılan hastalardaki gebelik oranıdır.

Tedaviye başlayan hastaların yaklaşık %60-70’inde yumurta elde edilebilmektedir. Ayrıca yumurtaların hepsi kaliteli olmadığı için döllenmez.

Sonuç olarak, ICSI’nin doğal döngüde uygulanması, sınırlı başarı şansına rağmen tedavi olanaklarını sürdürmek isteyen çiftler için kolay ve daha ucuz bir tedavi alternatifidir. Yumurtalık rezervi düşük olan hastalarda doğal siklus uygulamasının alternatifi mutlaka değerlendirilmelidir.

Klasik Tüp Bebek İle İlaçsız Tüp Bebek İle Yöntemi Arasındaki Fark Nedir?

Yumurtlama sorunu olmayan kadınlarda her ay yumurtalıklardan bir yumurta salınır. Genellikle bir yumurta olgunlaşır ve döllenmemişse adetle birlikte dışarı atılır. Bu işlem düzenli olarak tekrarlanır. Standart IVF prosedürü, çok sayıda yumurtanın büyümesine izin veren hormonal takviyeleri kullanır. Böylece tüm yumurtalar toplanabilmekte, döllenebilmekte ve hangilerinin canlı embriyo haline geldiği gözlemlenerek en iyileri transfer edilmektedir. Bu nedenle klasik tüp bebek yöntemi yüksek bir gebelik olasılığı sunar. Pek çok kadın yumurtlama sorunu yaşamasalar bile sadece fallop tüpünün zarar görmesi nedeniyle tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyar. Tüp bebek yöntemini maliyeti, zaman alması veya çok fazla hormon enjeksiyonu kullanmak istememeleri nedeniyle tercih etmezler. Sonuç olarak, ICSI’nin doğal döngüde uygulanması, sınırlı başarı şansına rağmen tedavi olanaklarını sürdürmek isteyen çiftler için kolay ve daha ucuz bir tedavi alternatifidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu