Sağlık

Lens Kullanırken Gözleri Virüsten Korumanın 5 Yolu

Lens Kullanırken Gözleri Virüsten Korumanın 5 Yolu nedir? Önemli göz sorunlarından kullandığımız göz lensleri virüslerden çok çabuk etkilenen bir yapıya sahiptir. Bu yazımızda lens kullanırken gözleri virüsten korumanın 5 yolunu ele alacağız.

Lens kullanırken gözleri virüsten korumanın 5 yolu olarak birden fazla yol bulunmaktadır. Özelikle gözlerimiz birden çok sorundan çabuk etkilenen hassas bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra göz sorunlarımızda kullanılan lenslerle beraber bu hassasiyet daha da artmaktadır. Bu nedenle lens kullanırken gözleri virüsten kurtaran beş sorunu sizler için derledik. İşte o yollar;

Lens Kullananlar Hijyene Özen Göstermeli

Özelikle virüslerin bulaşması açısından genel olarak ağız, burun ve gözler bu yönden en hassas bölgeler arasında yer almaktadır. Burada yer alan virüsler, hapşırma ve öksürme gibi durumlarda etrafa dağılmaktadır. Bunun yanı sıra göz teması gibi durumlarda da bulaşma riski vardır. Burada yaşanan sağlık sorunlarında aynı zamanda önemli bir yer tutarken ayrıca kirli ellerin de gözle temasında da önemli bir sağlık sorunu haline gelmektedir.

Burada lens kullanan kişilerin de aynı zamanda da temas ettiklerinde gözlerinde yaşanan sorunlarında mutlaka dikkat etmeleri gerekmektedir.

Lensler Değiştirilmelidir

Lensler kullanım ömürlerine göre ayrılmaktadır. Bu nedenle kullanım ömrü dolan lensler mutlaka değişmelidir. Burada lenslerin ömrü dolduğunda kullanımı virüslere neden olmaktadır. Özellikle lensler kullanım yapısına göre değişiklik göstermektedir. Kimine göre 1 aylık bir kullanım kimine göre iki haftalık bir kullanım çizelgesi vardır. Aynı zamanda lenslerin eczane ve gözlükçü gibi yerlerden almanız gerekir.

Lens Kabının Temizliğini De Dikkat Edilmesi Gerekmektedir

Lens temizliğinde ve lenslerin virüslerden korumanın bir diğer yolu da lens kabının mutlaka temizlenmesi ve temiz olmasıdır. Bu nedenle lens kabının temiz olması durumunda lensi bu kaplara koyduktan sonra lens kapları temiz bir şekilde virüslerden ve her türlü mikroplardan arınacaktır.

Başkasının Lensi Deneme Amaçlı Olarak Dahil Kullanılmamalıdır

Göz sağlığı açısından ya görünüş için takılan lensler ikisi de fark etmeksizin başkasının lensi denenmek için bile olsa takılmamalıdır.

Göz Sorunları Yaşandığında Göz Lensleri Çıkarılmalıdır

Gözlerde yaşanan sorunlar nedeniyle göz lensleri bir süre ara verilmelidir. Özellikle kızarıklık, çapaklanma gibi sorunlar çokça yaşanıyorsa mutlaka ara veriniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu