Sağlık

Akciğere İyi Gelen Besleyen ve Onaran Besinler

Akciğere İyi Gelen Besleyen ve Onaran Besinler Nelerdir? İnsan metabolizmasında solunum sisteminin en önemli organlarından biri olan akciğer, zaman zaman desteğe muhtaç duruma düşmektedir. Bazen üşüten, bazen de iltihap gibi sorunlarla karşılaşan akciğer, doğal besin maddeleri ile desteklenmesi ile bu sorunlardan kurtulmakta ve yakalanma riski azalmaktadır. Vücut organları arasından önemli bir konumda olan akciğer, alınan bu oksijeni diğer organlara iletmekle de görevli bulunmaktadır.

Akciğere İyi Gelen Besleyen ve Onaran Besinler Nelerdir? Hava kirliliği ile toz ve sigaradan olumsuz yönde etkilenen organ, silia ismi verilen tüylü dokusu sayesinde hem zararlı parçacıkların hem de toksinlerin akciğerden atılmasını sağlamaktadır. Akciğerin işlevlerini arttıracak dost yönde etkili besinlerin tüketilmesi, hayati organın sağlıklı kalmasına destek olmaktadır. Sulunum yolu ila alakalı sorunların yaşanmasında da doğal bitkisel katkılar, son derece yararlı neticeler aldırmaktadır. Akciğerin birincil görevi, ortam içerisinde bulunan oksijenin alınıp kan dolaşımına aktarılmasıdır. İşlevini daha rahat yapması ve destek olması için hem doğal hem de bitkisel çözümler bulunmaktadır.

Okaliptüs

Okaliptüs bitkisi, iyi doğal antibiyotiklerden biridir. İçinde de, uçucu özellikli yağlar barındırmaktadır. Bitkinin içeriğinde bulunan bu yağlar, akciğer hastalıkları karşısında olumlu etkiye sahiptir. Bu rahatsızlıklara karşı akciğeri destekleyen okaliptüs yağı gibi uçucu yağlar, enfeksiyonlara karşı da savaşmaktadır. Akciğerde yaşanan tıkanıklığı da açmaktadır. Aynı zamanda kan akışını da arttırmaktadır. Okaliptüs bitkisi, şişkinliği azaltmaktadır. İçeriğindeki bu özellikleri sayesinde, boğaz pastiller ve de şuruplar da yoğun olarak kullanılmaktadır. Soğuk algınlığına iyi gelen ürünlerin hemen hemen çoğunun da, okaliptüsten faydalanılmaktadır. Çoğu bitkisel ürün ve ilaç içeriklerinde, okaliptüse rastlanmaktadır. Okaliptüs içerikli bitkisel ürünlerin kullanılmasının yanı sıra, taze koparılmış okaliptüs yaprakları da çay olarak kullanılabilmektedir. Özellikle sinüzit ile bronşit rahatsızlıklarının yanında hem öksürüğe hem de grip tedavisinde okaliptüs çayından yararlanılmaktadır.

Meyan Kökü

Meyan kökünün vücut sağlığına önemli katkıları bulunmaktadır. Türk kültüründe geçmişten beri kullanılan bir bitkidir. Geleneksel Çin tıbbında da kullanıldığı bilinmektedir. Akciğer dostu ve akciğerin sağlığına oldukça yararlı olan meyan kökü, aynı zamanda akciğeri temizlemektedir. Göğüsün yumuşatılmasında yardımcı olmaktadır. Bitkisel özellikli olan meyan kökü, hem öksürük hem balgam hem de nefes darlığı gibi problemlere karşılık rahatlıkla tercih edilebilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu