Diyet

Alkali Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir? 

Alkali Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir?  Alkali diyet türü son dönemlerde özellikle popülerliğini artıran bir diyet türüdür. Alkali diyetin temelinde birtakım besinlerin azaltılıp diğer besinlerin ise daha çok tüketilmesi yer almaktadır.

Alkali Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir? Alkali diyette tam tahıl ve işlenmiş besinler et yumurta süt ve süt ürünleri azaltılırken bakliyat sebze ve meyvelerin tüketilmesi artırılmaktadır. Alkali diyet türünde et tüketimi tuz ve şeker tüketimleri tamamen yasaklan masada azaltılmaktadır.

Alkali Diyeti Nasıl Uygulanır

Alkali diyetin temelinde her 20 kilogram başına 1 litre alkali su tüketilmesi önerilmektedir. Böylelikle kilo kaybı yaşanırken kemikler ve böbrekler üzerinde de bu durumun faydalı olacağı savunulmaktadır. Alkali özellikle besin grupları sebze meyve ve kuru baklagillerdir. Yüksek alkali özelliği olan besinler ise kereviz sapı, avokado, domates, brokoli, ıspanak, salatalık, maydanoz, lahana, karalahana ve sarımsaktır. Düşük seviyedeki alkali özellik gösteren besin grupları ise Hindistan cevizi suyu, roka, chia tohumu, pancar, Kinoa, fesleğen, kuru fasulye, kabak, kırmızı soğan, havuç, kırmızı lahana, pazı, zencefil, turp, bamya, taze fasulye, marul ve pırasadır. Alkali beslenme, gıdalar türü bitkisel kaynaklardan sağlanmaktadır. Bu sebeple vegan beslenme alışkanlıklarına oldukça benzemektedir. Ancak vegan beslenme alkali beslenmeye göre oldukça katıdır. Alkali diyette hayvansal besinler tamamen çıkarılmaktadır.

Alkali beslenme diyetine göre vegan beslenme daha katı kurallar içeriyor. Çünkü vegan beslenmede hayvansal gıdalar tamamen hayatınızdan çıkmış oluyor ve hayatınızı da buna göre şekillendirmiş oluyorsunuz. Ancak alkali beslenme de sadece et ve et ürünleri hayvansal gıdalar azaltılır. Sebze tüketimine ağırlık verilmektedir. Sebzeleri kalori miktarları fazla olmadığı için de hem kilonuzu koruyup hem de forma girmeniz amaçlanmaktadır. Ancak diğer tüm diye türlerinde olduğu gibi alkali beslenme türünde de istikrar oldukça önemlidir. İstikrarlı olursanız kısa süre içerisinde forma girebilir, dilediğiniz kiloyu verebilirsiniz ve hayatınızın sonrasında da diyet programınızı uygulamaya devam edebilirsiniz. Böylelikle hem siz diyeti alışmış olursunuz hem de ilerleyen yaşlar için de önleminizi almış olursunuz. Bütün diyet türlerinin hepsinde tüketimi oldukça önemlidir.

Alkali diyet üründe de su tüketiminiz oldukça önemlidir. Sular midenizde yer kapladığı için sizlere tokluk hissi vermektedir. Özellikle metabolizmanızın hızlanmasında su tüketiminizi oldukça önemlidir. Aynı zamanda metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakınınızı da kolaylaştırdığı bilinmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu