Sağlık

Akne (Sivilce) Nedir, Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

Akne (Sivilce) Nedir, Tedavi Süreci Nasıl İlerler? Akne halk adıyla yüzde oluşan sivilceler, ergenlik sürecine girişten itibaren kadın ve erkek bireylerde olmak üzere yüzde oluşum sağlayan bir cilt hastalığıdır.

Akne (Sivilce) Nedir, Tedavi Süreci Nasıl İlerler? Günümüzde hassas bir cilt problemi olarak bilinmektedir. Sivilcelerin yaşamsal opsiyonda hayatımızı etkilediği söylenemez fakat ergenlik dönemi çağındaki gençleri psikolojik anlamda olumsuz etkileyebilmektedir. Sivilcelerin oluşmasına zemin hazırlayan birçok unsur vardır.

Bunların başında gelenler ise; ilaçlar, horman bozuklukları, cildin ekstra yağ salgılaması, tıkanmış gözenekler, yüzde belli belirsiz kullanılan kimyasal maddeler, kirliliktir. Akne oluşumunu tetikleyen unsurlar olduğu gibi bunun önüne geçebilmemiz de oldukça mümkündür. Tıbbi açıdan akne tedavisi için birçok yöntem izlenmektedir. Bunların başında gelen: İzotretinoin tedavisi (Roaccutane, Zoretanin, Aknetrent) akne tedavisinde öncü olarak kullanılan tek ve en etkili tedavi yöntemidir. Tedavi sürecinden sonra kimi hastaya kesin çözüm sağlarken, kimisine ise lezyonların tekrarlanmasına neden olabilmektedir.

Akne (Sivilce)’ye İyi Gelen Doğal ve Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Akne tedavisi için tıbbi ilaçların yanı sıra doğal ürünlerde oldukça etki gösterebilmektedir. Bunlara örnek olarak; kükürt sabunu, çinko, A, D ve E vitaminleri, tahıl açısından zengin besinler, lavanta çayı, peynir, yoğurt, kefir gibi probiyotik açıdan zengin besinler, elma sirkesi, zerdeçal ve daha birçok örnek sıralayabiliriz. Günümüzde akne(sivilce) tedavilerinde doğal yöntemlerin yanı sıra tıbbi ürünlere olan talep daha fazladır. Bunun nedeni her geçen gün gelişmeye ve ilerlemeye sebep olan hızlandırılmış bilimin, oldukça kısa sürede etki göstermesidir.

Akne (sivilce) Oluşumunda Yüzde Oluşan Lekelere Ne İyi Gelir?

Yüzde oluşan sivilcelerle oynandığı taktirde iz yapabilme durumu söz konusu olabilir. Bunun üzerine aknelerin yüzde oluşturduğu izleri geçirebilmek içinde birçok yöntem sıralayabiliriz. Bunları başında gelen ürünler; peeling ve yüz maskeleridir. Yüzü belli aralıklara, soğuk suyla yıkamak gerekir. Soğuk su, cildin kendisini yenilemesini hızlandırarak gözenekleri küçülterek siyah nokta oluşumunu da en minimuma indirmektedir. Bu sayede cilt hem derinlemesine temizlenmiş olacak hem de yeteri düzeyde gözenekleri sıkılaştıracaktır. Yüz, vücudumuzun en hassas derilerinden birini barındırmaktadır. Bu sayede bütün özeni ve değeri yüzümüze göstermek zorundayız.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu