Güzellik

Ayak Tabanı Siğilleri Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak Tabanı Siğilleri Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir? Ayak Tabanı Siğilleri Nasıl Tedavi Edilir? Bu yazımızda, bu sorunun cevaplarını vermeye çalışıp siz okurlarımıza vücudumuzun bazı bölgelerinde çıkan siğiller hakkında bilgilendirmek istiyoruz. En sık ellerde çıkan siğiller vücudumuzun görünen ve görünmeyen her yerinde çıkabiliyor. Hiçte hoş görünmeyen bu siğiller tedavi edilmediği zaman çoğalıyor. En belirgin siğil türü ellerde çıkan siğillerdir. Anca ayak tabanı siğilleri nadiren de olsa bazı kişilerde görülüyor. Siğil oluşumundaki başlıca neden bulaşıcı virüslerdir.

Ayak Tabanı Siğilleri Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir? Bir enfeksiyon hastalığı olan siğillerin 200 kadar değişik türü vardır. Ayak tabanı siğilleri evde doğal yöntemler ile tedavi edilebilse de, en doğrusu bir Dermatoloji Uzmanına muayene olmak ve hekimin verdiği ilaçlar ile tedavi olmaktır.

Ayak Tabanı Siğilleri Nedir ve Neden Çıkar?

Ayak Tabanı Siğili Nedir? Ayak tabanın yerleşen virüse bağlı olarak oluşan sarı veya koyu renkte çıkan kabarcığa verilen isimdir siğil. Ayak tabanı siğili enfeksiyon hastalıklarından olan mantarlar gibi bulaş özelliği olan bir hastalıktır. Siğiller, türlerine ve vücudun bölgelerine göre çeşitli boyut, şekil ve renklerde olabiliyor.

Ayak tabanı siliği neden çıkar? Ayak tabanı siğili, diğer siğil türleri gibi ayak tabanından vücudun başka bir bölümüne ve ya bir başkasına bulaşarak yayılabilir. Siğillerin yayılmasındaki nedenler arasında;

  • Başkası ile cilt ile teması
  • Kişisel eşyaların paylaşılması(havlu, terlik, tıraş ve makyaj malzemeleri, kıyafetler)
  • Spor salonları, yüzme havuzları, Türk hamamları gibi yerler siğillerin en çok bulaştığı yerlerdir.

Ayak Tabanı Siğili Tedavi Yöntemleri

Ayak tabanı siğili tedavi yöntemleri arasında evde yapılan doğal ürünler ile tedavi edilebilir. Ancak kişiler, ayak tabanı siğili tedavisini uzman bir cilt doktoruna giderek olurlarsa, ayaklarında çıkan siğillerin yayılmasını önlemiş ve daha hızlı tedavi olmuş olurlar. Dermatoloji Doktorları, Ayak tabanı siğili tedavisi yaparken şu yöntemleri uyguluyorlar:

  • Siğilin üzerine asitli solüsyon uygulaması ile tedavi edebiliyorlar.
  • Elektrokoter uygulaması yapabiliyorlar.
  • Radyofrekans uygulaması ile siğil yakma işlemi yapabiliyorlar.
  • Siğil dondurma uygulaması ile ayak tabanı siğili tedavisi yapabiliyorlar.
  • İlaç ile siğil tedavisi uygulayabiliyorlar.
  • Ayrıca, halk arasında doğal siğil tedavi yöntemi olarak, siğil üzerine elma sirkesi uygulaması yapılıyor.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu