Sağlık

Baş Ağrısını İlaçsız Geçirmenin Yolları Nelerdir?

Baş Ağrısını İlaçsız Geçirmenin Yolları Nelerdir? Baş ağrısını geçirmek için ilaçsız yöntemler arayanlar, içeriğimizi takip ederek detaylı bilgi sahibi olabilirler. İşte baş ağrısını ilaçsız geçirmenin yolları!

Baş Ağrısını İlaçsız Geçirmenin Yolları Nelerdir? Baş ağrısıyla baş etmede ilaçsız çözümler günden güne önem kazanmaya başladı. Bizde bu yazımızda konuyla ilgili merak edilenleri ele aldık.

Uyku Düzeni Oluşturarak Ağrıdan Kurtulun

Uykunun baş ağrısı ile olan ilişkisi herkes tarafından bilinmektedir. Dolayısıyla uykusuzluk baş ağrılarını tetikleyen önemli bir unsurdur. Diğer taraftan çok fazla uyumak da hem vücut hem de baş ağrılarına sebep olacağından dengeyi bu konuda düzen oluşturmak önemlidir. Günde 8 saatlik bir uyku, dinlenme ve düzen açısından idealdir.

Yeterli Miktarda Su İçmeyi Unutmayın

Yeterli miktarda su içmemek, dehidratasyon adı verilen vücudun susuz kalması durumunu meydana getirir ki bu durum da baş ağrılarını tetiklemektedir. Bu nedenle günde en az 2,5 ile 3 litre arasında su tüketimi yaparak baş ağrılarınızı hafifletebilir ve genel çözüm bulabilirsiniz.

Masaj Yaparak Baş Ağrınızı Giderin

İki kaş arasına, şakaklara, ensenin üst kısımlarına ve saçlı deriye çok fazla bastırmadan uygulanacak olan sıvazlamalar ve tatlı sert masajlar, baş ağrınızı azaltıp geçirebilmektedir. Ancak çok sert ovalama ve bastırma yapmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü böyle bir davranış kasların sertleşip ağrının daha da artmasına sebep olabilmektedir.

Ilık Duş Alarak Rahatlayın

Çok sıcak olmayacak ılık bir su ile duş alarak kaslarınızı gevşetebilirsiniz. Böylelikle vücudunuzu rahatlatarak baş ağrınızın geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ortam Işığını Ayarlayın

Bulunduğunuz ortamlarda çok güçlü beyaz ışık mevcutsa bunu sarı ışık ile değiştirmek baş ağrısı konusunda sizi rahatlatabilecek bir unsurdur. Özellikle migren hastalarının karanlık ve loş bir ortamda dinlenmesi ağrılarının azalmasına imkan tanımaktadır.

Gürültüyü Azaltarak Sakin Kalın

Gürültülü ortamlar baş ağrısını başlatıp artıran bir sebep olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu nedenle bulunduğunuz alandaki gürültü seviyesini azaltıp ya da tamamen sessize indirerek ağrılarınızın azalmasını veya tamamen geçmesini sağlayabilirsiniz.

Stresle Baş Etmeye Çalışın

Stres, her hastalığın baş sebebi olabileceği gibi baş ağrısının da altında yatan temel neden olabilmektedir. Bu nedenle ağrıların azaltılması amacıyla stresle mücadele etmeye çalışmalısınız. Elbette ki stressiz bir yaşam mümkün değildir. Ancak bu durumun yalnızca bir kısmını kabullenip yoğun ve gereksiz streslerle baş etmeyi tercih ederek ağrılara son verebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu