Anne-Çocuk

Bebeklerde Emzik Kullanımında Bunlara Dikkat Edin!

Bebeklerde Emzik Kullanımında Bunlara Dikkat Edin! Bebeğinize emzik vermenin birçok avantajı olduğu gibi dikkatli olunması gereken durumları da mevcuttur.  Emzik kullanımı hakkında dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunur.

Bebeklerde Emzik Kullanımında Bunlara Dikkat Edin! Emzik kullanımı genel geçer herkesin tercih ettiği bir davranıştır. Bu davranış Dünya Sağlık Örgütü tarafından da kabul görmüştür. Emzikte bulunan taban kısmı bebeğin emme sırasında silikon kısmı yutmasını engellemektedir. Bu taban kısmı bebeğin nefes almasını engellemeyecek şekilde yapılır. Yani üzerinde havanın girip çıkabileceği deliklere sahiptir. Emzikler iki farklı malzemeden yapılabilir. Bu malzemeler şunlardır;

  • Silikon
  • Kauçuk

Bu iki maddeden biri olan kauçuk doğal bir maddedir.  Özellikleri arasında dayanıklılık ve elastiklik bulunur. Bu maddeden yapılan bir emziği yeni diş çıkaran bebeklerin kullanması daha doğru olur. Kauçuk emzikler de kullanım esnasında çabuk su emmesinden dolayı bozulup bozulmadığına dikkat edilmelidir.  Bu durum ise bebeğe fayda değil zarar verir.

Silikon emzikler ise silisyum maddesinden üretilir. Bu maddeden yapılmış emzikler kolay kolay bozulmaz. Dayanıklı olmadığı tek şey, diş darbeleridir. Bu yüzden henüz diş çıkarmaya başlamamış bebeklerin kullanması daha doğru olur. Diğer bir seçenek olan damaksız emzikler de mevcuttur. Bu emzikler anne memesine çok benzediğinden dolayı bebekler daha çok sevmektedir. Ancak damaksız emzikler 1 yaşından sonra kullanılmamalıdır. Bunu sebebi 1 yaş sonrasında damağa uygulayacağı baskıdan dolayı üst dişlerde bozukluk oluşabilecek olmasıdır.

Emziğin Kullanım Amacının Önemi

Anne memesi her zaman istenebilecek ya da sağlanabilecek bir unsur olmadığından dolayı emzik anne memesine benzerliğiyle anneye de bebeğe de büyük fayda sağlamaktır. Ancak anne-babaların dikkat etmesi gereken hususlar mevcuttur.  Emzik çocuğun susayıp su içmediği, acıkıp meme almadığı zamanlarda bir kurtarıcı değildir. Anne ve baba çocuk ağlamasın diye emziğe alıştırmamalıdır. Çünkü aksi takdirde bebek alması gereken vitamini alamaz. Su içmek istemeyip ağlayan bir bebeğe emzik verilirse de hidrasyon sonuçlu riskler oluşabilir. Yani emzik uyku öncesinde ve bebeğin keyifli anlarında kullanılmalıdır. Aksi takdirde zarar oluşması mümkündür. Emzik hijyeni açısından sıcak su da sterilizasyonu da çok önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu