Eğitim & Kurs

Çalışma Düzeninizi Oturtmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Çalışma Düzeninizi Oturtmak İçin Neler Yapabilirsiniz? Her ne kadar dağınık olmadığınızı iddia etseniz de ders çalışırken masanızın dağınık olması maalesef beyninize çok fazla ve gereksiz sinyal gittiği gerçeğini değiştirmez. Bu yüzden öncelikle çalışma ortamınızı düzenlemeniz gerekmektedir.

Çalışma Düzeninizi Oturtmak İçin Neler Yapabilirsiniz? Çalışma masanız ne kadar sade olursa zihninizin o kadar rahatladığını göreceksiniz. Çalışma alanınızda sadece çalışacağınız derslere ait araç gereçlerin bulunması çok daha kolay bir şekilde odaklanmanızı sağlayacaktır.

Yapman Gerekenleri Bitirdiğinde Mola Ver

Ders çalışırken mola vermeniz gereken yeri ya da süreyi “Pomodoro” gibi teknikler kullanarak belirliyor olabilirsiniz. Pomodoro tekniğini kullanmak kısa sürede odaklanmayı başaranlar için gerçekten kullanışlı bir yöntem olabilir. Fakat özellikle odaklanma sorunu yaşayan ve uzun sürede adapte olan kişiler için bu yöntem çok da işe yaramayabilir. Pomodoro tekniğinde biliyorsunuz ki her 25 dakikada bir mola veriliyor. Burada 25 dakika gibi kısa bir çalışma kimisi için yeterli bir süre olmayabilir. Bu gibi durumlarda mola vermek istediğiniz arayı belirlemek istiyorsanız kendi odaklanma sürenizi hesaba katarak çalıştığınız konuyu oturumlara bölebilir ve ulaştığınız her bir oturumda ara verebilirsiniz. Bu şekilde konuları yahut belirlediğiniz başlıkları çalıştıktan sora mola vermeniz sizin için etkili bir alternatif yol olabilir.

Ders Çalıştığınız Mekânı Sürekli Değiştirmemek

Rutin bir şekilde aynı yerde ders çalışıyor olmanız bir süre sonra beyninizin bir mekanizma geliştirmesini sağlayacaktır. Nasıl mı? Sürekli olarak aynı mekânda çalıştığınızda beyniniz bir süreden sonra o mekâna girdiğinizde bir sonraki hamlenizin ders çalışmak olduğunu bilecek ve odaklanmasını buna göre ayarlayacaktır. Eğer siz sürekli farklı ortamlarda çalışırsanız beyniniz böyle bir mekanizma geliştiremeyecek ve dikkatiniz çok çabuk dağılacaktır. Tabi çok sıkıldığınız zamanlarda farklı alanlarda çalışmayı deneyebilirsiniz. Fakat genel olarak aynı alanda çalışmanız sizin için daha verimli olacaktır.

Programı Bitirdiğinde Kendine Ödül Ver

Sınav süreci çok uzun süren bir maraton aslında ve genelde ya tam anlamıyla gerçek hayatla ilişiğimizi keserek ya da strese girerek hiç ders çalışmama yoluna gidiyoruz. Bir türlü bu iki seçeneğin ortasını bulamıyoruz. Bu konuda yapabileceğiniz şeylerden biri kendinize vakit ayırmanız. Yani günlük olarak bir işi bitirdiğinizde kendinize ödül vermenizdir. Örneğin o gün çalışacak olduğunuz konuları bitirdiğinizde gün sonunda kendinize ihtiyacınıza göre mola vermeniz ve bu molalarınızda çizim yapabilir, kitap okuyabilir ya da çok sevdiğiniz bir dizinin yeni bölümünü izleyebilirsiniz. Burada da önemli olan ödül sürenizi belirli bir zamanda tutmanız. Zamanı kontrol ederek yapmak zorunda olduklarınız ve yapmak istediklerinizi birleştirebilirsiniz.

Düzenli ve İstikrarlı Çalışmak

Başarılı olmak istiyorsanız her gün düzenli bir çalışmanız gerekiyor. Haftanın sadece bir iki günü çalışmak sizi istediğiniz hedeflere ulaştırmayacak, gerçekten o hedeflere ulaşmak istiyorsanız her gün belli bir periyotta çalışmalısınız. Evet, ilk başlarda bu sizin için zor olacak fakat hedeflerinizi gerçekleştirdiğinizde yaşayacağınız duygunun önüne geçemez. O yüzden ayağa kalk ve hedeflerin için savaşmaya başla.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu