Güzellik

Cildi Güzelleştirmede Etkili Olan Besinler Nelerdir?

Cildi Güzelleştirmede Etkili Olan Besinler Nelerdir? Kusursuz bir cilt için en iyi besinler, temel olarak A, B, C ve E vitaminleri, omega-3’ler, beta-karoten ve selenyum ve çinko gibi mineraller açısından zengin besinlerdir.

Cildi Güzelleştirmede Etkili Olan Besinler Nelerdir? Cildi güzelleştiren besinler bu yazıda listelendi. İşte merak edilen besinler..

Somon

Somon, omega-3’ler açısından zengindir, özellikle iyi bir yağ türü olan ve cildi yumuşak, nemli, esnek ve kırışıksız tutmaktan sorumlu cilt hücre zarının bir parçası olan DHA içerir. Ek olarak, somonda bulunan omega-3, kızarıklık, akne, sedef hastalığı, lupus veya cilt alerjilerinin görünümünü önlemeye ve cildi yaşlanmaya neden olabilecek güneş hasarından korumaya yardımcı olan antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

Avokado

Avokado, cildi esnek ve nemli tutmak ve çatlaklar, kırışıklıklar ve selülitle savaşmak için gerekli olan iyi yağlar, C ve E vitaminleri açısından zengindir. Bu nedenle cildi güzelleştiren besinler arasında yer alır. Ayrıca avokadoda bulunan C vitamini antioksidan etkiye sahiptir ve cilt yaşlanmasına neden olan serbest radikallerle savaşarak hareket eder. Avokado doğal haliyle tüketilebileceği gibi salata, meyve suyu, smoothie veya sos yapımında da kullanılabilir.

Portakal

Portakal, kolajen oluşumu için önemli olan, daha sıkı, sağlıklı ve sarkmayan bir cilde katkıda bulunan antioksidanlar açısından yoğundur. Uygun olan, cildinizi güzel ve sağlıklı tutmak adına günde en az bir tane çiğ portakal ya da bir bardak doğal meyve suyu tüketmektir. Portakalın yanı sıra C vitamini açısından zengin olan diğer meyveler kivi, limon ve mandalinadır ve cildinizin görünümünü iyileştirmek için günlük beslenmenize dahil edebilirsiniz.

Yer Fıstığı

Yer fıstığı omega 3 gibi iyi yağlar, selenyum, magnezyum, bakır, fosfor, manganez ve B1 ve E vitaminleri açısından zengindir. Cilt hücrelerinin sağlıklı kalmasına yardımcıdır. Bu yüzden de cildi güzelleştiren besinler arasında yer alır.

Patates

Tatlı patatesler, A ve C vitamini ile beta-karoten açısından zengindir. Bunlar cildin sağlıklı kalması için gerekli bileşenlerdir. Ayrıca bir antioksidan görevi görerek cildi güneşin UVA ve UVB’nin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olur. Güneş yanıklarını önler ve cildi nemli, sıkı, güzel ve sağlıklı tutar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu