Güzellik

Cildinizdeki Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları

Cildinizdeki Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Siyah nokta, ciltte oluşan küçük, siyah renkli lekelerdir. Siyah noktalar genellikle ciltteki tıkanmış gözeneklerin sonucu olarak oluşur.

Cildinizdeki Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları Nelerdir? Siyah noktalar ciltteki yağ bezlerinin tıkanması sonucu ortaya çıkar ve bu tıkanma, ciltteki kötü kokuya neden olabilir. Siyah noktalar ciltteki gözeneklerin daha geniş olmasına neden olabilir ve bu da ciltteki sivilcelerin oluşumuna katkıda bulunabilir.

Siyah noktaları temizlemek için cilt bakım ürünleri ve yöntemleri kullanabilirsiniz. Örneğin, siyah noktaları temizlemek için cilt temizleyici ve tonik kullanabilirsiniz. Bu ürünler ciltteki tıkanmış gözenekleri açar ve siyah noktaların oluşumunu önler. Ayrıca, cildinizi sık sık yüzme suyunu kullanarak yıkayabilirsiniz. Bu, ciltteki tıkanmış gözenekleri açmaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra, siyah noktalardan kurtulmak için cilt bakım profesyoneline gidebilir ve bu konuda size yardımcı olabilecek yöntemler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Yöntemler

Siyah noktalardan kurtulmak için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Cilt temizleyici ve tonik kullanarak ciltteki tıkanmış gözenekleri açın.
  • Bu ürünler ciltteki siyah noktaların oluşumunu önleyebilir.
  • Cildinizi sık sık yüzme suyunu kullanarak yıkayın.
  • Cilt bakım profesyoneline giderek cilt bakımı konusunda size yardımcı olabilecek yöntemler hakkında bilgi alın. Bu profesyoneller, siyah noktalardan kurtulmak için size özel bir bakım planı hazırlayabilir.
  • Cilt bakım ürünlerini doğru bir şekilde kullanarak ciltteki tıkanmış gözenekleri açın. Örneğin, cilt bakım ürünlerini cildinize hafifçe masaj yaparak uygulayın.
  • Cilt bakımınıza düzenli olarak zaman ayırın ve cilt bakım rutininizi düzenli olarak uygulayın.

Bu sayede siyah noktaların oluşumunu önleyebilir ve cildinizin daha sağlıklı ve parlak bir görünümü olabilir. Bu yöntemleri uygulamanın yanı sıra, sağlıklı bir beslenme ve iyi bir cilt bakım rutini de siyah noktalardan kurtulmak için önemlidir. İlk etapta cilt bakımı yaptırıyorsanız ve siyah noktalar sizin için sorun değilse 3 ayda bir cilt bakımı yaptırmanız yeterli olacaktır. Bu sayede hem cildinizin tazeliğini koruyabilir hem de siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Cilt Bakımı Uygulamalarında Siyah Noktalar Nasıl Giderilir

Siyah noktaların giderilmesinde en önemli adım cilt analizidir. Yapılan analizde siyah noktaların genişlemiş gözeneklerden mi yoksa başka sebeplerden mi kaynaklandığı belirlenir. Siyah noktalar için kullanılacak cihazın tipine analiz sonucuna göre karar verilir. Cilt bakımı uygulamalarında siyah noktalar için 2 farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden biri de ekstraksiyondur.

Ekstraksiyon, gözenekleri bir vakum cihazı ile temizleyen ve içeride biriken kiri emen bir yöntemdir. Siyah noktanın üzerine cilde zarar vermeden vantuz yerleştirilir ve aspirasyon işlemi uygulanır. Emme uygulandığında, emme ile kir dışarı çıkar ve gözenek temizliği sağlanır. Diğer yöntem ise mikrodermabrazyon olarak adlandırılır.

Mikrodermabrazyon, cildin sadece yüzeysel tabakasını temizleyen ve cilt yüzeyindeki ölü hücreleri uzaklaştıran bir yöntemdir. Ekstraksiyonda olduğu gibi gözenekleri derinlemesine temizlemez. Cilt yüzeyindeki ölü deri hücrelerini temizleyerek yeni bir cilt görünümü oluşturur. Siyah noktaların olmadığı veya genişlemiş gözeneklerin olmadığı durumlarda da bu yöntem kullanılabilir.

Silme İçin Hangi Yöntemi Kullanılmalı

Cildinizde çok geniş gözenekler ve siyah noktalar varsa ilk tedavi seçeneğiniz olarak mikrodermabrazyon kullanmanız sizin için daha uygun olacaktır. Cilt bakımı uygulamalarının sonuçlarını daha ilk seansta görmek mümkündür. Ancak kesin sonuçlar için düzenli bakım yaptırmanız gerekir. Düzenli bakım yaptırırsanız 3-4 seans sonrasında cildiniz pürüzsüz ve siyah noktalardan arınmış olacaktır.

Cilt Bakımında Kullanılan Yöntemler

Cilt bakımının ilk aşaması cildinizi gün boyu biriken kirlerden arındırmaktır. Bu sayede bakım için kullanılacak ürünlerle daha uyumlu olması sağlanır. İkinci aşamada cilt tipinize uygun bir temizleyici cildinize sürülür ve ardından yıkanır. Ardından cilt pH’ını dengelemek için cilt tipinize uygun bir tonik uygulanır. Üçüncü aşamaya peeling veya pul pul dökülme denir. Bu aşamada ölü cilt hücreleri cildinizden uzaklaştırılır ve cilt bakıma hazırlanır. Dördüncü aşama cilt tipinize göre özel bakım ürünlerinin uygulanması olarak adlandırılır. Bu aşamada ihtiyacınıza göre cilt tipinize uygun bir serum veya nemlendirici uygulanır. Beşinci aşama rahatlatıcı masaj olarak adlandırılır. Tüm vücut ve yüz kaslarının gevşemesini sağlayan bu masajda ayrıca cilde uygulanan bakım ürünlerinin daha iyi emilmesini sağlar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu