Gebelik

Dış Gebelik Nedir, Belirtileri ve Türleri Nelerdir?

Dış Gebelik Nedir, Belirtileri ve Türleri Nelerdir? Ektopik gebelik, embriyonun rahim dışına yerleştiği bir durumdur. Ektopik gebeliğin implante edilmesi için en yaygın yer fallop tüplerinden biridir.

Dış Gebelik Nedir, Belirtileri ve Türleri Nelerdir? Dış gebelik, kanamaya ve tüp, yumurtalık veya serviks gibi diğer organlara zarar verebileceğinden hayatı tehdit edici olabilir. Daha önce dış gebelik geçirmiş olan kadınlar, bir diğeri için daha büyük risk altındadır.

Dış Gebelik Belirtileri ve Türleri

Dış gebeliğin belirtileri arasında vajinal kanama ve zamanla kötüleşen ağrı bulunur. Ektopik gebelik, rahim dışında, genellikle fallop tüplerinden birinde meydana gelen bir gebeliktir. Tüm gebeliklerin %1’ini oluşturan nadir bir durumdur. Ektopik gebelik için risk faktörleri iyi anlaşılmamıştır. Fakat önceki ektopik gebelikleri, pelvik inflamatuar hastalığı ve cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyonları içerebilir. Semptomlar karın veya pelviste vajinal kanama veya ağrıyı içerebilir. Teşhis tipik olarak insan koryonik gonadotropin (hCG) seviyeleri gibi ultrason ve kan testleri ile yapılır.

HCG seviyeleri yüksek olduğunda ve ektopik gebelik laparoskopi veya laparotomi ile doğrulanabildiğinde tanı konur. Hamilelik, bir kadının hayatında heyecan verici bir zamandır. Aynı zamanda kendilerine ve bebeklerine bakmaları gereken bir dönemdir. Hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek farklı semptom ve durumların farkında olmaları gerekir. Ciddiye alınması gereken bir durum dış gebeliktir.

Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın uterusun dışına, genellikle fallop tüplerinden birine yapışmasıyla oluşur. Fallop tüpü embriyonun büyümesi için tasarlanmamıştır. Bu nedenle sağlıklı bir bebek olmaz. Dış gebelikleri teşhis etmenin birçok yolu vardır, ancak bazı yaygın belirtiler şunlardır: vajinal kanama, karın ağrısı veya hassasiyet, baş dönmesi veya sersemlik, bayılma veya aniden çok zayıf hissetme. ktopik gebelik, gebeliğin ciddi bir komplikasyonudur. Döllenmiş yumurta uterusun dışına, tipik olarak fallop tüplerinden birine yerleştiğinde oluşur. Bu, acil tıbbi müdahale gerektiren yaşamı tehdit eden bir durumdur.

Dış Gebelik Tedavisi

Dış gebelik, ameliyat adı verilen tıbbi bir prosedürle veya dış gebeliği fallop tüpünden çıkarmak için ilaçla tedavi edilebilir. Bu operasyona ektopik gebelik çıkarma denir ve karnınızı kesip açarak ve yumurtanın implante olduğu fallop tüpünü çıkararak yapılır. İlaç metotreksat olarak adlandırılır ve vücudunuzun hamileliği desteklemeye yardımcı olan progesteron üretmesini durdurmak için hücre büyümesini durdurur. Semptomlar şunları içerir: karın ağrısı, vajinal kanama ve baş dönmesidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu