Dekorasyon

Ofisler İçin İdeal Aydınlatma Nasıl Olmalı?

Ofisler İçin İdeal Aydınlatma Nasıl Olmalı? Çalışma ortamı için ideal aydınlatma, görevlerin hassas ve aynı zamanda parlama olmadan yürütülmesine izin veren aydınlatmadır.

Ofisler İçin İdeal Aydınlatma Nasıl Olmalı? Aydınlatma projesi önemlidir, çünkü aydınlatmanın mekana uyması, fonksiyonel olması, standartlara uygun olması ve aynı zamanda şirket bütçesine uygun olması temel konuları dikkate alır. Işık olanaklarını kullanarak ortamın her alanında aydınlatmayı planlamanın yolları vardır, bu durumda doğal veya yapay ışık, yani: doğrudan ışık, dolaylı ışık ve dağınık ışık gibi detayları bilmek gerekir.

Doğal Işık

Sağlık, ekonomi ve esenlik dahil olmak üzere ortamlarda doğal ışığı kullanmanın sayısız faydası vardır. Doğal ışık alan ve iyi havalandırılan ortamlarda daha istekli olma eğilimindeyiz. Bu avantajlara ek olarak, doğal ışık aynı zamanda çalışma alanlarına iyi bir ışık sağlayarak görevler için iyi bir görünürlük sağlar. Bunun için mekanın doğal ışığın girmesine izin verecek şekilde mümkünse camdan yapılmış büyük kapı ve pencereleri olması gerekir. Mümkünse başka bir seçenek de, mülkün üst kısmına yapılan stratejik açıklıklar aracılığıyla yukarıdan gelen doğal ışık olan zenit aydınlatmadır ve daha fazla ışığın girmesine izin verir.

Yapay Işık

Yapay ışık, doğal ışığın çok az olduğu veya hiç olmadığı alanları aydınlatmak için lambalar ve armatürler aracılığıyla gelen ışıktır.

Doğrudan Işık

Işık akışının yukarıdan aşağıya yayıldığı ve belirli bir alana yönlendirildiği aydınlatma türüdür. Spotlar, kaplama veya gömme armatürler ve hatta sarkıtlar bu etkiyi sağlar. Doğrudan ışığın yoğunluğunu etkileyen bir faktör, lambanın açısıdır. Daha geniş açılar daha yumuşak ve daha doğrusal ışık sağlarken, daha dar açılar ışığı daha yoğun ve belirgin hale getirir.

Dolaylı Işık

Dolaylı aydınlatma görsel konfor sağlar. Işık kaynağı gizlenir ve sadece yansıması görünür. Işık fikstürü veya lamba tavandaysa, bu efekt ışığı aşağıdan yukarıya yayar, böylece ışık tavandan yansır ve yansıma parlamaya neden olmadan ortamı nazikçe aydınlatır. Alçı pervazlara yerleştirilen armatürler, duvar yıkama armatürleri, LED şeritler ve profiller bu etkiyi oluşturacak şekilde konumlandırılabilir.

Dağınık Işık

Dağınık aydınlatma elde etmek için, lambanın veya armatürün ışık akısının yaklaşık %20’sini tutan ve ışığı daha az agresif hale getiren bir filtre kullanılır. Bu filtre, diğerlerinin yanı sıra akrilik, cam ve polistiren gibi malzemelerden oluşabilir ve doğrusal aydınlatma sağlayarak gölgeleri azaltır ve alanı daha konforlu hale getirir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu