Yaşam

Dünyanın En Ünlü 5 Matematikçisi Kimlerdir?

Dünyanın En Ünlü 5 Matematikçisi Kimlerdir? Dünyanın en ünlü 5 matematikçisi listesi her dönem için değerlidir. Matematik alan olarak gerçekten keyifli ve zor bir alandır. Dünya genelinde en ünlü matematikçiler için matematik; daha keyiflidir.

Dünyanın en ünlü 5 matematikçisi listesinde genel olarak her dönem aynı isimler yer alıyor. Çünkü dünya genelinde ünlü matematikçi listesi sürekli olarak değişen bir liste değildir. Bu yüzden de her zaman için dünya genelinde ünlü olan matematikçi kişilerin listesi her dönem aynı olur.

Matematik alan olarak çeşitli bilgileri barındırmaktadır. Genel olarak ise; matematikçilerin pek çoğu matematiğin belli konularında daha etkindirler. Bu yüzden de her matematikçinin profesyonel olduğu konular aynı değildir. Dünyanın en ünlü matematikçi listesi için ilk 5 sırada şu isimler yer alıyor;

1-) Arşimet

Sicilya ülkesinde doğan Arşimet; m.ö 287 – 212 arasında yaşamıştır. Her dönemin en iyi matematikçisi unvanı Arşimet’tedir. Matematik alanın oluşmasında oldukça etkili olmuştur. En çok geometri alanının oluşturulması hakkında çeşitli çalışmaları bulunur. Bugün kullanılan geometri; Arşimet’in çalışmaları ile oluşmuştur.

2-) Bernhard Riemann

1800’lü yıllarda yaşayan Bernhard Riemann; asal sayıların dağılımı hakkında önemli çalışmaları olmuştur. Alman matematikçi; Bernhard Riemann matematik alanında pek çok konuda etkili çalışmaları mevcuttur.

3-) Blaise Pascal

Fransız olan Blaise Pascal matematikçi ve fizikçidir. Genel olarak ilk mekanik olan hesap makinesini icat etmesi ile ünlenmiştir. Dünyanın başarılı matematikçisi listesinde her dönem başı çekmeyi başarmıştır.

4-) Carl Friedrich Gauss

Günümüzde kullanılan matematiğin şekil almasında Carl Friedfrich Gauss oldukça etkilidir. Bu yüzden de dünya genelinde Gauss; matematiğin prensi olarak adlandırılıyor. Genel olarak sayıların teorileri ile ilgilenmiş bir düşünürdür. Ayrıca astronom alanında da oldukça etkili olmuştur. Kuyruklu yıldızlar hakkında değerli bilgi çeşitleri oluşturmuş bir düşünürdür.

5-) David Hilbert

  1. Yy çeşitli matematikçiler yer alıyor. Fakat David Hilbert için 19. Yy en başarılı matematikçi olduğu söylenir. Çünkü matematik hakkında pek çok bilginin oluşmasında oldukça etkili olmuştur. İspat teorisinin oluşmasında hakkında çeşitli araştırmalarda bulunmuştur. Geometrinin bazı alanlarında da bazı çalışmaları mevcuttur.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu