Moda

Ekletik Tarz Nedir?

Yunanca’da “seçilmiş” anlamına gelen ekletik mobilya dünyasında tek başına anlamı olan birçok unsuru bir araya getirmek olarak kullanılır. Felsefe ve sanat sahibi kişilerin seçilip devşirdiği mobilyaları bir arada kullanarak farklı çağlardaki üslupları yeni bir tarzda yorumlama gereği duyarlar.

Bu durumda ihtiyaç duyulan tarzın belirlenmesi için en iyiyi seçmek ve buların birbirleriyle en iyi şekilde olduğu tarzları benimsemek oldukça önemlidir. Yani kaos ve kontrast tarzının bir araya gelmesiyle kullanılan özgün stiller, zıtlıkların uyumunu yansıtmalıdır. Aslında ekletik tarz, tamamen kişisel bir seçimdir. Bu yüzden herkesin mekanında farklı bir stil yansıtması söz konusu olmaktadır.

Ekletik Tarz Mobilya Seçimi Nasıl Olmalı?

Modern, bohem, klasik ya da vintage parçaları çok seviyorsanız bunları bir arada yepyeni bir şekle sokabilirsiniz. Bunun için dekorasyonda kullanılan bu stilin, masanın etrafında değişik sandalyeler toplamak, farklı zamanların ürünlerini aynı alanda kullanmak gibi durumlar söz konusu olduğunda daha net bir biçimde ortaya çıkması muhtemeldir. Yani ekletik mobilya seçimi söz konusu olduğunda evlerin her biri birbirinden farklı olacağı için özgün tasarımları ortaya çıkarmak çok daha basit olacaktır.

Geçmiş Gelecekle Sunmak

Ekletik mobilya seçimi yaparak salonlarını ya da evlerinin diğer alanlarını dekore etmek isteyenler geçmişte kopmak istemedikleri anılarını modernize ederek en iyi şekilde dekore edilecek olan alanlar yaratmanızı sağlar.

Bazen batik boyama sanatı olan shibori ile birleşerek oldukça farklı tasarımlar ortaya çıkarken, bazen de bohem esintilerle darklılık yaratılmaya çalışılır. Aynı zamanda sanatla ilgilenen kişilerin tercih ettiği bu tür dekorasyon stilleri her zaman siz tatmin edecek bir fark yaratmanız için idealdir. Mobilya ve dekorasyon dünyasında birçok farklı ürünü kullanmanızı sağlayan ekletik tasarımlar günümüzde birçok kişinin gözdesi olarak dikkat çekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu