Güzellik

Evde Manikür Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmeli?

Evde Manikür Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmeli? Manikür, tırnak ve el dokusunun iyileştirilmesi ve daha estetik görünmesi için yapılır. Bizde bu yazımızda evde manikür nasıl yapılır ele aldık.

Evde Manikür Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmeli? Kadınlar daha bakımlı görünmek için ister günlük hayatlarında isterlerse düğün davet gibi özel günlerinde manikür yaptırırlar. Fakat artık kuaföre gitmeden bazı noktalara dikkat ederek evinizde de manikür yapabilirsiniz.

Manikür Suyu Hazırlayın ve Maniküre Başlayın

Tırnaklarının çevresindeki ölü derilerden kurtulmak için öncelikle manikür suyu hazırlanmalıdır. Bunun içinde bir kabın içine sıcak su koyun. Ardından suyun içerisine likit el sabunundan az miktarda ekleyin. Parmaklarınızı suyun içerisine sokarak tırnak etleriniz yumuşayana kadar bekleyin. Tırnak etleriniz yumuşadıktan sonra ellerinizi kurulayın ve ahşap kütikül çubuklarıyla ile tırnak etlerini geriye doğru itin. Burada sadece tırnak etlerini itmekle yetinip üzerine bakım yapan bir yağ sürülebilirsiniz ya da manikür pensiyle kütikülleri pensle kesebilirsiniz. Yalnız tırnak etlerini itmeyi alışkanlık haline getirirseniz çok fazla kütikül sorunuyla karşılaşmazsınız.

Tırnaklarınızı Şekillendirin

Öncelikle tırnaklarınızı törpülemekle başlayın. Bunun içinde cam törpü ya da sünger törpü kullanabilirsiniz. 4 aşamalı dikdörtgen şeklinde bu törpüler tırnak kenarlarını törpülemeye, pürüzleri gidermeye, tırnağının üst düzeyini parlatıp cilalamaya yardımcı olur. Günümüzde birçok şekilde tırnak şekli yapılabilmektedir.

Oval tırnak: Oval tırnak yapmak için tırnak uçlarını yuvarlak şekilde törpülemelisiniz.

Kare tırnak: Kare tırnakta tırnaklar orta uzunlukta küt şekilde törpülenmelidir.

Badem tırnaklar: Eğer tırnaklarınızın yapısı uzunsa badem şeklinde törpülemeniz daha uygundur.

Oje Bazı Uygulaması Yapın

Tırnak etlerinizi geriye doğru itip istediğiniz gibi tırnaklarınızı törpüleyerek şekil verdikten sonra el kremi ile ellerinizi yumuşatın. Ardından tırnaklarınıza besleyici ve güçlendirici oje bazı sürün. Oje bazı uygulaması uzun süre ojenin tırnağınızda kalmasını sağlar.

Ojelerinizi Sürün

Tırnağınıza manikürü yapıp oje bazı uygulaması da yaptıktan sonra sıra artık tırnaklarınıza oje sürmeye geldi. Eğer gündelik hayatta kullanmak için oje sürecekseniz her kıyafetinize uyum sağlayan krem rengi ya da nude rengi bir oje tercih edebilirsiniz. Eğer bir düğüne ya da davete gidecekseniz kıyafetinize uygun daha renkli hatta simli ojelerde tercih edebilirsiniz.

Top Coat Uygulaması Yapın

Evde manikür yapmanın son adımı ise top coat uygulamasıdır. Ojenizi sürdükten sonra eğer üzerine top coat uygularsanız ojeniz çok daha hızlı kurur ve daha parlak görünür.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu