Sağlık

İltihaplı Sivilce Neden Olur Nasıl Geçer?

Sivilce Özellikle ergenlik dönemlerinde başlayan ve yıllar boyunca devam edebilen başlı başına büyük bir torun iken bir de ağrılı yerini acılı içi enfeksiyon dolu iltihaplı sivilceler daha çok can sıkıcı hale geliyor. İltihaplı sivilce sorunu ergenlik çağı girişinden başlayarak yetişkinlik döneminde de devam edebiliyor. Peki, iltihaplı sivilceler nasıl geçer?

İltihaplı Sivilce Nedir, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

En sık karşılaşılan cilt sorunlarından biri olan sivilce problemi aynı zamanda en rahatsız edici sorunları arasında yer alır. Mutlaka Her insan hayatında bir defa da olsa sivilce sorunu ile karşı karşıya kalır.  Beslenme düzeni ya da sivilce türüne bağlı olarak sivilcelerin çeşitleri de değişebilir. Sivilceler konusunda en önemli ve en sorunlu olanlar ise ağrılı ve irinli sivilcelerdir. İçi iltihap dolu olan ve beyaz güç veren bu sivilceler çıban ya da atma isimleri ile de anılır. Bu sivilceler iltihapsız olanlara oranla daha büyük ve kırmızı olurlar. Iltihaplı sivilcelerin en şikayet edilen diğer bir yanı ise acı vermeleridir. Aynı zamanda makyaj yapmayı da zorlaştırmaları özellikle kadınlar için büyük bir sorundur.

İltihaplı Sivilce Neden Oluşur?

İltihaplı sivilceler nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtına geçmeden önce neden ve nasıl oluştukları tespit edilmesi ve buna göre önlemler alınması aynı zamanda yeni sivilce oluşumunun önüne geçmek konusunda da etkilidir.  Aynı normal sivilceler gibi iltihaplı sivilce oluşumunun da birçok farklı nedeni olabilir. Bir sebebe bağlı olarak sivilce oluştuğunu söylemek Aslında yanlıştır. Çünkü alerjik nedenlerle Bir de bu sivilceler ortaya çıkabilir.

İltihaplı Sivilcelerden Kurtulmanın En İyi Yolları

İltihaplı sivilce tedavisinde Öncelikle bir dermatolog yardımı almanızda yarar var.  Yapılan bazı testler sonucunda Sivilcelerin neden çıktığı tespit edilebilir. Bunun yanı sıra evde kendiniz tedavi uygulamak istiyorsanız Limon sizin imdadınıza yetişecektir. Limonun sivilceler üzerinde kurutucu bir etkisi vardır ve bu nedenle cilt bakımı konusunda çok sık yardımına başvurulur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu