Yaşam

Tarihin En Eski Çizimi Bulundu

Çizimi on binlerce yıl öncesine dayanacak olan bu resim, en eski figüratif çizim rekorunu 30,000 yıl ile geçmeyi başardı.

Arkeologlar, insanlar aracılığı ile Güney Afrika’nın kıyıları üzerinde bir taş üzerine çizilecek olan eski bir resim bulmayı başardı. 73.000 yıl öncesine dayanmış olan bu gizemli resim, altı çizgi ile beraber çakışan beş adet çizgiden bir araya geliyor. Resim, Cape Town şehrinin yaklaşık olarak 300 kilometre kadar doğusunda yer alan Blombos mağarasından çıkartıldı. Yüzbinlerce yıl önce insanların bu mağarayı devamlı olarak ziyaret ettikleri düşünülüyor. Bununla beraber mağara içerisinde sembolik çizimler ve aletler yapıldığına dair kanıtlar yer alıyor. Ortaya çıkan bulgular, Mağarada yapılan kazılar internet üzerinden yeni bir yazıda tanımlandı.

Yepyeni Bir Keşif

Konu hakkında detayları bildiren uzmanlar çizimlerin Güney Afrika’da yaşamış olan Homo Sapiens’in farklı teknikler kullanarak çizim yaptığını açıkladı.

İnsanlar aracılığı ile yapılan en eski resim rekorunun eski sahipleri, Endonezya adasında mağarada yer alan 40.000 yıllık el izleri olarak yer alıyordu. Çizimin insanlar aracılığı ile bilerek çizilmiş olup olmadığını anlamak adına uzmanlar çizimi optik ve elektron mikroskoplarını kullanarak inceledi. Yapılan testler nedeniyle ortaya çıkan çizgilerin mağarada yaşayan kişilerin kil, kum ve demiroksit ile üretilebileceği kırmızı bir toprak boyası kullanılarak çizildiğini açıkladı.

Uzmanlar bulunan çizimin hangi alet ile kullanılarak çizildiğini anlamak için de araştırma yaptı. Bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkan çizgilerin ucu 1-3 milimetre çapında yer alan ilkel bir pastel boya ile yapıldığı öğrenildi. Çizim konusunda pek çok detayın ortaya çıkartması başarılı sayılsa da en meraklandırıcı gizem hala çözülememiş durumda yer alıyor. Ekip bunun bir sembol ya da resim olduğunu düşünüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu