Sağlık

Kansızlık Belirtileri Nelerdir, Hangi Yiyecekler İyi Gelir?

Kansızlık Belirtileri Nelerdir, Hangi Yiyecekler İyi Gelir? Günlük yaşamda pek çok kişinin yaşadığı kansızlık problemi altında yatan pek çok sebep vardır ve bunlara uygun tedavilerin uygulanması önemlidir.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir, Hangi Yiyecekler İyi Gelir? Kansızlık tedavisi için öncelikle hastalar detaylı muayene ve testlerden geçirilir. Elde edilen verilere göre en uygun tedavi programına başlanır. Dünya nüfusunun yaklaşık %24,8’i kansızlık yani anemi ile mücadele eder. Özellikle okul öncesi çocuklarda daha sık görülen bu durum vücutta dolaşımda bulunan kırmızı kan hücresi sayısının giderek azalması manasına gelir. Kan hücrelerinin yeterli miktarda oksijen taşıyamadığı kansızlık halinde farklı hastalıkların oluşumu da tetiklenir. Bu nedenle kansızlık yani anemi tedavisi zamanında ve eksiksiz olarak uygulanmalıdır.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlığın belirtileri günlük yaşamda sıklıkla görülür. Bunlar arasında uykusuzluk, nefes darlığı, enerji kaybı ve kolay yorulma, bacaklarda kramp görülmesi, cilt renginde solgunluk, normal olmayan şekilde düzensiz ya da hızlı kalp atışı, baş dönmesi, baş ağrısı, göğüs ağrısı gibi belirtiler vardır. Yaşanan belirtiler folik asit eksikliği, aplastik anemi, orak hücre anemisi, kronik kırmızı kan hücresi yıkımının yol açtığı anemi, kronik kurşun zehirlenmesine bağlı olarak görülen anemi, B12 vitamini eksikliği, demir eksikliği anemisi gibi türlere bağlı olarak farklı anemi belirtileri ortaya çıkabilir.

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Anemiye yani kansızlığa iyi gelen yiyecekler oldukça fazladır. Tahıllı besinler, deniz ürünleri, demir içeren besinler, baklagiller, sebzeler, meyveler, kuru yemişler en sık kullanılan gıdalar arasında yer alır. Kuru yemiş kategorisinde fındık, kuru üzüm, kuru erik, badem ve ceviz; meyveler arasında ise karadut, Frenk üzümü, muz, yaban mersini, portakal, çilek, böğürtlen gibi meyveler bulunur.

Brokoli, kuşkonmaz, yeşil biber, mercimek, nohut, iç bakla, barbunya, kuru fasulye, somon, hamsi, karides, kırmızı et ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, tavuk, elma, yulaf, buğday, çavdar, pirinç, pancar ve turp suyu, pekmezli karışım, böğürtlen suyu da kansızlığa iyi gelen yiyecekler arasında sayılır. Bunların tüketiminde aşırıya kaçmamakta fayda vardır. Ayrıca yemeklerin öncesinde ve sonrasında kafeinli içecek tüketmemeye, varsa doktor tarafından tavsiye edilen ilaçları kullanmaya dikkat edilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu