Sağlık

Yüksek Ateş Nasıl Geçer, Hangi Besinler İyi Gelir?

Yüksek Ateş Nasıl Geçer, Hangi Besinler İyi Gelir? Başta çocuklarda olmak üzere yetişkinlerde de sıklıkla görülen yüksek ateş zamanında müdahale edilmediği takdirde ciddi sonuçlar doğurabilir.

Yüksek Ateş Nasıl Geçer, Hangi Besinler İyi Gelir? Yüksek ateş vücut ısısının 38 derecenin üzerinde olduğu durum olarak ifade edilir. Yetişkinlerde bu ısının 39.4 derece üstüne çıkması endişe verici olarak kabul edilir. Genellikle ateşle birlikte ateşe sebep olan hastalığın belirtileri de görülür, ilgili enfeksiyonla savaşmak için vücut tepki olarak ısıyı yükseltir. Çoğunluk yüksek ateş hali vücudun parazit, bakteri ya da viral bir enfeksiyon ile mücadele ettiğini gösterir. Özellikle bademcik iltihabı, bronşit, nazofarenjit, akut otitis ateşin sıklıkla yükseldiği yaygın bulaşıcı hastalıklar arasında yer alır.

Yüksek Ateş Nasıl Geçer?

Günlük yaşamı olumsuz olarak etkileyen bir durum olan yüksek ateşin geçmesi için bebeklerde fazlalık kıyafet çıkarılır. Oda sıcaklığı 20 dereceye düşürülür ve çocuklar ile bebekler ılık su ile duş aldırılır. Bebek ve çocuklarda sürekli ateş takibi yapılmalı, alın kısmına bez koyularak vücut ısısı dengelenmeye çalışılmalıdır. Eğer ateş emzirme döneminde olursa emzirmeye devam edilmeli, bunun haricindeki dönemlerde ise sıvı katkısı yapılmalıdır.

Yüksek ateşin tedavisi için doktor tarafından ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar doktor tarafından önerilen dozda alınmalıdır. Eğer aksi bir durum yaşanırsa hiç vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır. Ateş bebeklerde ciddi sorunlara yol açabileceğinden her zaman dikkatli davranmakta fayda vardır.

Yüksek Ateşe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Yüksek ateş tedavisinde beslenme önemlidir. Bebekler ve çocuklar için bu tür besinler kullanılacağından doktor önerisi almakta fayda vardır. En sık kullanılan besinler arasında kuru yemişler, kızılcık, zerdeçal, yeşil çay, ceviz ve acı biber tozu, yeşil gıdalar, enginar, koyu kırmızı gıdalar, pancar, elma püresi, lahana, kiraz, zencefil, zerdeçal, mandalina, çilek ve ahududu yer alır. Beslenmenin yanı sıra ateş yükselmesi halinde bol sıvı tüketilmelidir. Beslenmede asıl amaç vücudun kaybettiği vitamin ve mineralleri geri alabilmesini sağlamaktır. Aynı zamanda hastalar bol bol dinlenmeli, gereksiz aktivitelerden kaçınmalıdır, Hafif giysiler tercih edilmeli, ince bir çarşaf ile uyunmalı, oda sıcaklığı ideal düzeyde tutulmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu