Sağlık

Miyom Ameliyatı Sonrası Hamile Kalınır Mı?

Miyom Ameliyatı Sonrası Hamile Kalınır Mı? Miyom ameliyatından sonra çocuğum olur mu? Miyom ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir? Miyom ameliyatı ve gebe kalmak ile ilgili kısa bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Miyom ameliyatı sonrası için gebelik durumu pek çok kişi tarafından merak edilir. Kadınlarda bazı durumlarda rahimlerinde miyom çeşitleri yer alabiliyor. Rahimlerdeki miyomlarda çeşitlidir. Öncelikli olarak miyom teşhisinin uzman kişilerden tarafından verilmesi gerekir. Sonraki süreçler miyomun yeri incelenir. Çünkü rahimlerde yer alan miyomların bulunduğu yer gebelik için önemlidir. Her miyom için ameliyat şart değildir.

Uzmanlar tarafından miyom ameliyatı kararı alındığında birçok kişi ilerde gebe kalma durumunu merak eder. Fakat miyom ameliyatı gebelik için engel bir durum değildir. Bu yüzden de miyom ameliyatından sonra çocuk olmaz düşüncesi doğru değildir.

Miyom Ameliyatı Sonrası Gebelik Şansı Artar Mı?

Günümüzde kadınlarda rahim miyomları sıklıkla karşılaşılır. Kadın hasatlıkları uzmanları miyomlar ile ilgili çeşitli araştırmalar yapar. Çünkü miyom standart bir yapıya ait değildir. Miyomun çeşitleri çoktur. Bu yüzden de uzmanların doğru teşhisi için araştırmalar yapmaya ihtiyacı vardır.

Rahim bölgesinde yer alan miyom çeşitleri; rahim bölgesinin dış yüzeyinde olabilir. Bu durumun gebe kalma ile ilgisi yoktur. Fakat bazı rahim miyomları iç bölgelerde yer alıyor. Bu durum bazen kadın hamile kalamaması sağlar. Bu tarz durumlarda miyom ameliyatı önerilir. Miyom ameliyatı sonrası gebe kalma şansı böyle durumlarda artar. Uzman kişilerden bu kararların net olarak açıklaması dinlenmelidir.

Miyom Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadınlar kendi aralarında genel olarak miyom ameliyatından korkarlar. Çünkü onlar için miyom ameliyatında bazı bilinmezlikler vardır. Fakat bu bilinmezliklere cevaplar sunulduğu zaman kadınlar için miyom ameliyatı korku vermez. Miyom ameliyatına karar verme sürecinde bu tarz durumlar sıklıkla yaşanıyor.

Miyom ameliyatı olan kadınlar miyom ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler için genel bilgi almak isterler. Genel olarak dikkat edilmesi gerekenler ise;

  • Ameliyat sonra miyom bölgesinde kişisel temizlik bir süre daha hijyenik olarak yapılması gerekir.
  • Doktor randevularına mutlaka gitmesi gerekir.
  • Ameliyat sonrası belirli bir süre ağır kaldırmamak gereklidir.
  • Cinsel ilişki dönemi için doktora danışılması gerekir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu