Sağlık

Öksürüğe En İyi Gelen Bitkisel Çay Tarifi

Öksürüğe En İyi Gelen Bitkisel Çay Tarifi Nedir? Kış aylarının gelmesi ile birlikte; soğuk algınlığı ve gripten kaynaklanan şikayetlerin en başında kronik ve geçmeyen öksürük gelmektedir. Son yıllarda tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüsü nedeni ile solunum yolları rahatsızlıkları ise daha ciddi ve yaygın bir hal almıştır. Bizde bu yazımızda öksürüğe iyi gelen çay tarifini sizlerle paylaşacağız.

Öksürüğe En İyi Gelen Bitkisel Çay Tarifi Nedir? Bitkisel ve yan etkisi olmayan çözümler ise, bir çok insan için en etkili ve sağlıklı çözüm olarak görülür. Son zamanlarda ise en çok araştırılan konuların başında; öksürüğe en iyi gelen bitkisel çay tarifi gibi doğal çözümler ve doğal seçeneklerdir. Birçok insanın denediği ve olumlu geri dönüşler alınan tariflerden biri zencefilli, ballı ve limonlu çay tarifidir. Zencefil bir çok faydasının yanısıra; solunum yollarını açar, ateş düşürücü özelliği vardır ve ayrıca mide bulantısına da iyi gelir. Bal ise kutsal kitaplarda geçen besinlerden olup, sayılamayacak ölçüde faydaları olan bir besindir.

 Zencefilli, Ballı ve Limonlu Çay Nasıl Yapılır?

Şifa ve sağlık dolu bu çay tarifimiz için gerekli malzemeler:

-Bir çay kaşığı toz zencefil

-Yarım limon

-İki yemek kaşığı bal

-Bir fincan sıcak su

Gelelim öksürüğe en iyi gelen bitkisel çay tarifimizin yapılışına. Kaynamış suyumuzu fincanımıza dolduralım. Bir çay kaşığı zencefil ekleyelim ve karıştıralım. Zencefilin ölçüsüne dikkat etmeliyiz. Keskin bir aroması olduğundan fazla olursa çayımızı acılaştırabilir. Karıştırdıktan sonra suyumuz ılıyıncaya kadar bekliyoruz. Bu kısım çok önemlidir. Çünkü bal, 40-45 derece ve üzeri sıcaklıkla temas ederse şifa olmaktan çok tam tersi zararlı bir hale gelebilir. Yüksek sıcaklık balın içerisinde bulunan bazı maddelerde bozulmaya yol açar. Suyumuz ılıdıktan sonra iki yemek kaşığı balı ilave ediyoruz. Ardından iki yemek kaşığı kadar limon suyu ekliyoruz. Limon suyu tercihen artırılabilir. Hatta fazla olması çayınızın C vitamini oranının da zengin olmasını sağlar. Bu şifalı çayı sabah ve akşam tok karna birer defa tüketmek, öksürüğe oldukça iyi gelmektedir. Şifa ile…

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu