Dekorasyon

SU KAÇAĞI BULMA

su kaçağı bulma
su kaçağı bulma

Evlerimizde ya da apartmanımızda yaşayacağımız sorunlardan biri de su kaçağı sorunudur. Bu sorun zamanında tespit edilmelidir. Tespit edilemediğinde ya da geç kalındığında sorun daha da büyüyecek duvarların küflenmesine hatta çürümesine sebep olacaktır. Kendi evimizde meydana gelen bir su kaçağı tespit edilmeli. Çünkü binada toplu yaşam sürüyorsak görgü kuralları gereği komşularımızın da hakkını gözetip saygı durarak gerekli önlemleri almalıyız. Yaşadığımız su kaçağı komşularımızın evinde de hasar oluşturabilir.

Su kaçağı soğuk su tesisatından da kaynaklanabilir. Bunu hemen fark edemeyiz. Ancak bir yerde nemlenme küflenme olduğunda fark edebiliriz. Bu aşamada tespit edilip onarım yapılmalıdır. İhmal edilirse duvarlarımızda daha fazla hasara sebep olabilir. Evlerde nemlenmeye ve rutubet kokusuna da yol açabilir.

Kaçak su sadece temiz su tesisatıyla ilgili değildir kirli su giderinden de kaynaklanabilir. Mesela mutfak giderimizde tıkanmalar kaçaklara sebep olabilir. Bu alanda kullandığımız sular giderden geri çıkabileceği gibi borularda deformasyona sebep olup boruların çürümesine, paslanmasına sebep olup küçük delikler açılmasına neden olarak su sızıntılarına neden olur. Mutfak giderinden sorma sorun yaşanabilecek bir diğer alan banyo yâda tuvalet gideridir. Buradaki problemler daha yoğun sıkıntılarla sonuçlanabilir. Buradaki atık sular ve pislikler mutfak ve banyo giderlerinden geri tepebilir. Yaşanılan bu manzara sağlıklı alanda da huzurumuzu kaçırabilir. Temizlik aşaması da son derece yorucu ve ekonomik olarak da külfetli olacaktır.

Su Kaçağını Bulmada En Etkili Yöntem

Su kaçağı tespiti sorunu eskiden meşakkatli ve tespiti güç olan bir alan iken bugün gelişen teknoloji sayesinde çok daha kolaydır. Sorunla karşılaştığımızda tek yapacağımız uzman bir ekip çağırmak olur. Bunu herhangi bir tesisatçıyla çözmeye çalışmayın her yer kırılıp dökülebilir. Yani astarı yüzünü geçer. Uzman ekiplerin kullandığı bilgisayar teknolojili ekipmanlar kırmadan dökmeden kaçağın yerini tespitine imkân sağlayıp nokta atışı yaparak tamire imkân sağlar. Tamirat için gerekli çalışmanın da tespiti yapılmaktadır su borusunun kesilerek yama suretiyle onarımı yapılabileceği gibi boru metal ise kaynak yapılarak da sonuca gidilip sorun ortadan kaldırılabilir. Sorun yaşadığınızda ne yapacağınızı bilmek sorunun yarısını çözmek demektir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu