Yaşam

Dağınıklığı Düzenlemenin Yolları

Sabah uyandığımız zaman evimizin içinde geçirdiğimiz her dakika dağınıklık oluşur. Bu dağınıklığın çoğunu istemeden yapıyoruz. Yani yaşam içinde ister istemez bir dağınıklık oluşuyor. Ve zaman geçerken bu oluşan dağınıklık alışkanlık yaratabilir ve huy halini alabilir.

Dağınıklığı engellemenin bazı yolları vardır. Alışkanlık halini almadan dağınıklığın önüne geçebilirsiniz. Mesela dağınıklığı önlemek için ilk olarak karmaşa ve karışıklıktan kaçının.

Dağınıklığı Düzenlemenin Yolları
Dağınıklığı Düzenlemenin Yolları

Dağınıklığı Önlemek

Evinizde olan eşyaların hepsinin bir yeri olmalıdır. Kapalı dolapların içinde saklamak geniş ve ferah bir alan oluşturmanıza yardımcı olur. Gün içinde sürekli kullanıyor olduğunuz eşyalar dışındakileri ortada bırakmamaya özen göstererek karmaşayı engellemeye başlarsınız. Eşyalarınızı kapalı alanlara muhafaza ederken yerinizin daralmasın diye mobilyalarınızı verim alabilecek şekilde konumlandırın. Ve geniş alanlara sahip olun.

Dağınıklığı önlemek ve eşyalarınızı kapalı dolaplara saklamak için gruplara ayırın. Bu grupları birbiri ile yakın işlevlerde kullanılan eşyalar ve aynı büyüklükte olanlar şeklinde oluşturun.  Çok kullandığınız eşyaları daha çok elinizi atınca bulabileceğiniz yerlere koymalısınız. Bu şekilde ihtiyacınız olduğu zaman kolayca bulabilirsiniz.

Dağınıklığı Düzenlemenin Yolları
Dağınıklığı Düzenlemenin Yolları

İhtiyacınız olan eşyaları yerinden alıp kullandıktan sora ortalık yerde bırakmayın hemen tekrar yerine kaldırın. Yapacağınız işleri ertelemek yerine o an çabucak yapın ki daha sora daha fazla dağınıklık içinde kalıp zorlanmayın. Ayrıca dağınıklık sizlerde olumsuz etki yaratır. Sinirlerinizi kötü olarak etkiler.

Herkes rahat ve kaliteli bir yaşama sahip olmayı hak ediyor. Bunun içinde düzen şarttır. Bunu ise yapabilmek tamamen sizin eliniz de. Tertip düzeni siz kendinize alışkanlık haline getirerek yaşamınızın içinde yer almasını sağlayabilirsiniz. Üstelik düzeni hayatınıza sokmak için sadece ufak tefek detaylara ihtiyacınız var.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu