Güzellik

Tırnaklarınızda mantar var mı?

Tırnak mantarı

 

Mantarlar tırnağın hücresel yapısını zayıflatır ve kopmalarına neden olurlar. Tırnaklarınızda mantar enfeksiyonu olduğundan şüphe ediyorsanız oluşabilecek değişiklikler  şöyle olabilir;

  • Tırnaklar hızla kalınlaşmaya başlar
  • Kalınlaşmayla beraber tırnakta şekil bozukluğu ortaya çıkar
  • Tırnaklarda özelliklede alt kısımların da sarı-yeşil veya kahverengi renklenme olur
  • Tırnaklar matlaşır ve parıltısını kaybeder
  • Tırnaklarda pul pul kalkmalar oluşur
  • Tırnak altında fazlaca kir birikir
  • Ayaklarda sürekli kötü koku olur
  • Ayak tırnaklarında acı ve hassasiyet artışı görülür

 

Tırnak Mantarlarının Görülme Sıklığı Nedir?

“Tırnak mantarı” (onikomikoz) çok büyük nüfusu da görülmektedir. Türkiye’de ise 14 milyondan fazla kişinin “tırnak mantarı” ile yaşadığı Sağlık Bakanlığının verileri arasında yer almaktadır. “Tırnak mantarı”, çocuklarda çok sık görülen bir vaka değildir, ancak 35-59 yaş aralığında bulunna kişilerde önemli ölçüde görülmektedir. 60 yaş ve üzeri olan kişilerde ise çok yaygın olarak görülür. Yani görülme sıklığı yaş ile doğru orantılı olarak artar. “Tırnak mantarı” kadınlarda veya erkeklerde de görülebilmekte yani cinsiyet farkı gözetmeksizin bulaşıcılığı çok yüksek olabilmektedir.

“Tırnak mantar” enfeksiyonu genellikle ayak tırnaklarını ve çoğu zaman da ayak başparmağını etkiler.“Tırnak mantarı” enfeksiyonu, tırnak enfeksiyonlarının en çok görülen türüdür ve tüm tırnak ile ilgili problemlerin yarısından sorumludur. Ayakkabı kullanılırken ayakkabı içindeki sıcaklık ve nemli ortamlar tırnak mantarının yerleşmesi için en uygun koşullardır. Özellikle abdest aldıktan sonra ayağı tam kurulamadan giyilen çorap, şahsi terliğin dışında kullanılan terlikler, halı üzerine çıplak ayakla basılması tırnak mantarının ülkemizde diğer ülkelerden daha fazla görülmesine neden olan faktörlerdir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu