Gebelik

Yemeği Reddeden Bebeği Zorlamak Doğru Mu?

Yemeği Reddeden Bebeği Zorlamak Doğru Mu? Bebekler, bazı dönemlerde beslenmeyi ret ederler. Sizler de yemeği reddeden bebeklerinize nasıl davranacağınızı bilmiyorsanız makalemizi dikkatle okumalısınız.

Yemeği reddeden bebeği zorlamak doğru mu? sorusu bebeğinin yeterli beslenmediğini ve bebeğinin beslemesini düzene sokmak isteyenlerin cevabını merak ettiği bir sorudur. Bebekler her dönem aynı düzende beslenemez. Ebeveynler ise yemeği reddeden iştahsızlık yaşayan bebekleri için oldukça endişelenirler. Peki, yemeği reddeden bebek zorlanmalı mıdır? Böyle bir durum ile karşılaşırsanız ne yapmalısınız? İlk olarak bu durumu olağan karşılamalı ve çok fazla endişeye kapılmamalısınız. Çünkü endişeniz bebeğinize olan davranışınızı etkileyecektir.

Bebeklerde yemek reddetme, oldukça fazla görülen bir durumdur. Bu durumun birden fazla sebebi olabilmektedir. Özellikle altıncı aydan sonra başlayan bu şikâyete diş çıkarma, bebeği aşırı besleme, bebeği oyalayarak besleme ve aşılar sebep olabilmektedir. Altıncı aydan sonra bebeğinizin midesi de büyüdüğü, ek gıdalara başlandığı için aynı beslenme düzeni, sıklığı ile devam etmemelisiniz. Bebeğinizi aynı düzende beslemeye çalışmak yemeyi istememesine sebep olacaktır.

Bebeğiniz Yemek Yemeyi Reddediyorsa Ne Yapmalısınız?

İlk olarak yemeği reddeden bebeği zorlamak çok yanlış bir davranıştır. Bebeklerde iştahsızlık, sizi oldukça kaygılandıracaktır fakat bebeğinizin üzerine gitmemelisiniz. Bebeğinizin dikkatini dağıtarak örneğin bir şeyler izleterek yemek yedirmeye çalışmak da oldukça yanlıştır. Eğer bebeğiniz bu duruma alışırsa acıktığı için değil dikkatini dağıtmış olduğunuz eyleme olan alışkanlığı sebebiyle yemek yiyecektir. Bunun yerine bebeğinizi az ve sık beslemek, uyumadan veya uyandıktan sonra beslemek daha doğru olacaktır. Bebeğinizin sevebileceği yemekler pişirmelisiniz, yemek kokuları bizler gibi bebekleri de etkilemektedir. Açık havada bebeği beslemek de yararınıza olacaktır.

Bebeklerde Meme Reddi İçin Ne Yapılmalı?

Bebeklerde meme reddi, ilk aylarda yaşanabileceği gibi ilerleyen aylarda da yaşanabilir. Öncelikle anneler meme reddinin olağan bir şey olduğunu kabul etmeli. Meme reddinin en çok bilinen sebebi biberon kullanımıdır. Biberonun rahatlığına alışan bebek, memeyi emmek istemez. Böyle durumlarda anne bebeği emmeye zorlarsa bebek memeyle inatlaşmaya başlar ve durum daha da kötüleşir. Bebek zorlanmamalı fakat sık sık emmek isteyip istemediği kontrol edilmelidir. Buna ek olarak yapılabilecek şeylerden biri de bebeğinizle sürekli olarak ten temasında bulunmaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu