Diyet

Akdeniz Diyeti Mi, Keto Diyeti Mi Daha İyi?

Akdeniz Diyeti Mi, Keto Diyeti Mi Daha İyi? Son yıllarda Akdeniz diyeti ve Keto diyeti oldukça popüler hale geldi. Her iki diyet de diğer diyetten daha hızlı kilo vermeyi sağladığını ve sağlık için daha faydalı olduğunu iddia ediyor. Birbirinden oldukça farklı olan bu iki diyetin hangisinin daha iyi olduğu ise sık tartışılan bir konu.

Akdeniz Diyeti Mi, Keto Diyeti Mi Daha İyi? Her iki diyeti de uygulayan insanların bir kısmı Akdeniz diyetinin, bir kısmı ise Keto diyetinin daha iyi olduğunu savunuyor. Bazıları ise her iki diyetin de faydalı ve etkili olduğunu düşünüyor. Hangisinin iyi olduğunu anlamak içinse bu iki diyetin özelliklerini bilmek gerekiyor.

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz diyeti, aslında bildiğimiz diğer diyetler gibi bir diyet değil, hayat tarzı olarak benimsenmesi gereken bir diyet. Adını Akdeniz bölgesinden alan bu diyet, Akdeniz’e kıyısı olan Yunanistan, Türkiye, İtalya gibi ülkelerde yaşayan insanların beslenme tarzları temel alınarak oluşturulmuştur. İlk kez 1960’lı yıllarda popüler hale gelen diyet, sağlıklı kilo vermeyi sağlamasının yanında kalp hastalıklarını, şeker hastalığını ve kanseri önlüyor. Akdeniz diyetinde bol bol meyve ve sebze tüketiliyor. Meyve ve sebzelerin yanı sıra kepekli tahıllar, baklagiller, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri de bu diyetin temel besinlerini oluşturuyor.

Keto Diyeti Nedir?

Ketojenik diyetin kısaltması olan Keto diyeti, ilk kez 1920’li yıllarda epilepsi hastalığını tedavi etmek için geliştirildi. Keto diyeti, düşük oranda karbonhidrat, yüksek oranda yağ ve protein ağırlıklı bir beslenme programı ile uygulanıyor. Keto diyetinde et, balık, yumurta, peynir, sebzeler, zeytinyağı, tereyağı, avokado, kuruyemiş ve tohumlar tüketiliyor.

Hangi Diyet Daha İyi?

Her iki diyetin de çeşitli olumlu ve olumsuz yanları bulunuyor. Örneğin, Akdeniz diyeti kalori ve porsiyon hesabı gibi kısıtlamalar içermediği için uygulaması zor bir diyet. Ancak bu özellik, bazı insanlar için Akdeniz diyetinin daha kolay uygulanan bir diyet olmasını sağlıyor. Keto diyeti, hızlı kilo vermeyi sağlasa da diyet boyunca grip benzeri semptomlar yaşanıyor. Bu semptomlar Keto diyetini oldukça zorlaştırıyor. Aynı zamanda yüksek yağlı ve düşük karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin uzun vadeli etkileri bilinmiyor. Bazı beslenme uzmanları bu diyetin uzun vadede zarar getireceğini ileri sürüyorlar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu