Diyet

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir? Fazla kilolarınız varsa fakat bu kilolarınızdan uzun vadede ama kendinizi çok ta sıkmadan kurtulmak istiyorsanız Akdeniz diyeti tam size göredir. Bizde bu yazımızda Akdeniz diyeti hakkında merak edilenleri sizler için ele aldık.

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir? Akdeniz diyetini diğer diyetlerden ayıran en önemli özelliği herkes için uygun olmasıdır. Bu nedenle kilo vermek isteyen tansiyon, kalp, şeker hastaları dahi bu diyeti yapabilir. Çünkü yapılan araştırmalara göre Akdeniz diyetinin birçok faydası olduğu görülmüştür.

Akdeniz Diyetinin Faydaları

  • Akdeniz diyeti balık ve zeytinyağı tüketiminden dolayı kalp ve damar hastalıklarına karşı sizi korur.
  • Akdeniz diyetinde yer alan yiyecekler içerdiği vitamin ve mineraller bakımından bağışıklığınızı güçlendirir
  • Tekli doymamış yağ zenginlerinden biri olan Akdeniz diyeti kalp, kanser gibi hastalıklardan koruyarak ömrünüzü uzatır.

Akdeniz diyetinin faydaları nedeniyle Akdeniz diyetini sadece bir diyet olarak görmeyip bir beslenme alışkanlığına dönüştürerek ömrünüz boyunca uygulayabilirsiniz.

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Akdeniz diyeti günde 3 ana öğün ve 2 ara öğüne dayanır. Ana öğünlerde haşlanmış sebzeler, ızgara balık tüketilirken ara öğünlerde daha çok kavrulmamış kuruyemişler ve meyve tüketilir. Bu diyette margarin, tereyağ, kuyruk yağı gibi yağlar yerine zeytinyağı tüketilir. Aynı şekilde Akdeniz diyetinde kırmızı et tüketimi de azaltılır. Onun yerine tavuk ya da balık tüketilir. Karbonhidrat olaraksa tam tahıllı ekmek, çavdar ekmeği tüketilmelidir. Akdeniz diyetinde yenebilecek yiyecekler;

-Sebze ve meyveler

-Süt, yoğurt, peynir

-Yumurta

-Izgara ya da buğulama balık

-Kuru baklagiller

-Az miktarda hindi, tavuk, kırmızı et

-Zeytinyağı

-Akdeniz diyetinde yasak olan yiyecekler;

-Şeker ve şeker içeren yiyecekler

-Margarin, tereyağı, kuyruk yağı

-Kızarmış yiyecekler

-İşlenmiş ürünler

Akdeniz diyetinde yenecek yemek ve yasak olan yemeklere göre kendinize bir diyet listesi oluşturabilirsiniz. Fakat tabi burada yiyebileceğiniz yiyeceklerin miktarına ve pişirilme şekline dikkat etmelisiniz. Yemeklerinizi kızartmadan ızgarada ya da haşlayarak yapmanız gerekmektedir. Akdeniz diyetini yaparken bir zaman süresi yoktur. Herkes bu süreyi vermek istediği kiloya kadar kendisi ayarlayabilir. Hatta isteyenler bu sağlıklı diyeti bir beslenme şekli olarak hayatı boyunca devam ettirebilir. Akdeniz diyetini yaptığınız sürece gün içinde harcadığınız enerjiye bağlı olarak ta ayda ortalama 2 ile 4 kilo arası verilebilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu