Anne-Çocuk

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir? Bebeklerin gelişimini doğrudan etkileyen ve daha sağlıklı büyümelerini sağlayan anne sütü çok önemlidir. Özellikle de bebeklerin ilk 6 aylık dönemde sadece anne sütü verilmesi önerilmektedir.

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir? Mümkün olduğu sürece 2 yıla kadar emzirmenin devam ettirilebilir olması daha iyi sonuç verecektir. Böylesine önemli olmasından dolayı anne sütünü arttıran yiyecekler nelerdir? Konusu sıklıkla merak edilen hususlardandır.

Anne Sütünün Önemi

  • Mucizevi besin kaynaklarının başında anne sütü gelmektedir. Bebeklerin en temel besin kaynağı olan anne sütü her daim temiz, taze ve de uygun ısıya sahiptir.
  • Anne sütü ile beslenen bebekler hem daha iyi gelişim sağlar hem de anne ile olan bağları güçlenir.
  • Anne sütünü alan bebekler ilerleyen yaşlara geldiklerinde obezite, alerjik hastalıklardan ve diyabetten korumaya destek olmaktadır. Ayrıca enfeksiyonlara ve de hastalıklara karşı da koruyucudur.

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

  • Anne sütünü arttıran yiyecekler arasında su başta gelmektedir. Çünkü sütün içeriğine bakıldığında sıvı olduğu unutulmamalı ve suyun süt oluşumuna doğrudan etkisi olduğu bilinmektedir.
  • Yeşil yapraklı sebzelerin anne sütünü arttırdığı yönünde ispatlanmış birçok araştırma bulunmaktadır. Dönemsel olarak tüketilen doğal yeşil yapraklı sebzeler anne sütünün kalitesini de arttırmaktadır.
  • Anne sütünün arttırılmasında tahılların önemli etkisi vardır. Baklagiller gaz oluşumuna sebep olmasından ötürü ilk 1 aylık süreçte tüketimin az olmasına dikkat edilmelidir. 1. Aydan sonra baklagiller tüketilebilir ve süt aktarımı gerçekleşebilir.
  • Protein ağırlıklı beslenmek emziren anneler için çok önemlidir. Özellikle de emzirme döneminde bolca yumurta tüketmek anne sütünün kalitesini ciddi anlamda arttırmaktadır. Hem kendi sağlıkları için hem de bebeklerin sağlığı için anneler emzirme döneminde belirli aralıklar kırmızı et tüketmelidirler.
  • En sağlıklı yağ kaynaklarının başında kuruyemişler gelmektedir. Sütün çok daha kaliteli hale gelmesi ve süt oranının arttırılması noktasında kuruyemiş tüketimine özen gösterilmelidir. Ara öğün olarak badem, fındık ve ceviz gibi kuruyemişler tercih edilebilir.
  • Rezene çayı, ısırgan otu çayı, papatya çayı ve malt içecekler anne sütünü arttıran çaylardandır. Belirli oranda tüketilmesi gereken bu çaylar etkili sonuçlar vermektedir. Bu çaylar anne sütünde istenilen seviyede artışı sağlarken anneye sakinleştirici yönünü ortaya koymaktadır. Stresli bir annenin süt miktarında düşüş olabileceğini unutmamak gerekir. Hassas olunan bu dönemde tüm detaylara dikkat etmek gerekir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu