Diyet

Alkali Diyeti

Asidik gıda tüketimi, kilo almanın ana nedenlerinden biri olduğu gibi genel sağlığın korunmasında da büyük bir engel oluşturuyor. Hızlı zayıflama ise hepimizin rüyası.

Alkali Diyeti
Alkali Diyeti

Ph değerinin asit yönünü alkali yöne çevirme prensibine dayalı olan Alkali diyeti ile ph değerini koruyarak ideal kilonuza kavuşabilirsiniz. Özellikle beyaz un, kızartmalar ve rafine gıdalar ile asit yönüne doğru hareket eden ph değerini alkaliye çevirebilirsiniz.

Alkali diyetine geçmeden önce yüksek asit değerine sahip olan gıdalardan biraz bahsedelim. Bu türden gıdaların çok tüketimi insan üzerinde yorgunluk ve uyuşukluğun artmasına neden olur. İlerleyen dönmelerde ise depresyon, mide ağrısı, asabiyet gibi tepkilere neden olur. Ayrıca yorgunluğun bedenin bağışıklık sisteminde zayıflığa neden olduğu ise bir gerçektir.

Hızlı kilo alınmasında tetikleyici olan asitik gıdalar, makarna, börek, pasta ve kek gibi gıdalarda yüksek oranda bulunuyor. Yağ asidi üretimi bu nedenle bedenin belirli bölgelerinde toplanmakta ve kilo soya filizi olarak geri dönmektedir. Hızlı zayıflama olanağı sunan Alkali diyeti için faydalanabileceğimiz besinler aşağıda yer almaktadır.

 

Alkali Diyeti
Alkali Diyeti

Alkali Diyeti Programı

Alkali değeri yüksek olan besinler; salatalık, ıspanak, zerdeçal, buğday çimi, hindiba, brokoli, kırmızıturp, pazı, karaturp, nane, hurma, karbonat, soya lesitin, zeytinyağı, çörek otu, kuşkonmaz ve ısırgan otudur.

Sabah kahvaltısında; 3 adet ceviz, 1 kâse az yağlı yoğurt, 3 veya 4 adet kuru erik, 5-6 kaşık yulaf ezmesi.

Ara öğünde; 1 adet armut, içinde nane yaprağı olan bir şişe maden suyu.

Öğle yemeğinde; 1 dilim kızarmış çavdar ekmeği, 1 kâse haşlanmış esmer pirinç, 1 kâse brokoli çorbası.

Ara öğünde; 1 adet yeşil elma, 1 fincan beyaz çay.

Akşam yemeğinde; buharda pişmiş brokoli lahanası, 1 porsiyon balık.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu