Güzellik

Aloe Vera Saç Maskesi Nasıl Yapılır, Etkileri Nelerdir?

Aloe Vera Saç Maskesi Nasıl Yapılır, Etkileri Nelerdir? Saçları nemlendirmek ve güçlendirmek için aloe vera saç maskesi sıklıkla kullanılmaktadır. Peki, bu maskeyi nasıl hazırlayabilirsiniz? İşte aloe veralı saç maskesiyle alakalı bilmeniz gereken detaylar..

Aloe Vera Saç Maskesi Nasıl Yapılır, Etkileri Nelerdir? Ev yapımı aloe vera saç maskesi, kurumuş ve yıpranmış saçlar için harika bir çözümdür. Bundan dolayı doğal saç maskesi söz konusu olduğunda aloe veralı içerikler bir adım öne çıkar.

Aloe Vera Etkisi Nedir

Aloe vera, sağlık ve esenlik için çeşitli faydaları beraberinde getiren bir bitkidir. Genel vücut sağlığına katkısı olan bu muazzam bileşen aynı zamanda saç ve cilt sağlığında da harikalar yaratır. Örneğin, aloe vera saçlarda güneş kremi görevi görerek saç tellerini UV ışınlarından korumaya yardımcı olabilir. Yaygın günlük faktörlerin neden olduğu hasarı onarmaya destek olur, kuru telleri nemlendirir, saç dökülmesini azaltır ve ayrıca kepek önleyici bir madde olabilir. Yapılan araştırmalar, aloe veranın saç üzerindeki birçok faydasının, kafa derisi tahrişini ve bileşimindeki enzim ve yağ asitlerinin varlığını hafifleten anti-inflamatuar niteliklerinden kaynaklanabileceğini açıklamaktadır. Ek olarak, bitki, saç için faydalı olabilecek birkaç vitamin ve diğer bileşiklere sahiptir, örneğin:

  • C vitamini
  • E vitamini
  • B12 vitamini
  • B9 Vitamini

Aloe Vera Saç Maskesi Yapımı

Aloe vera ile hazırlanan birçok farklı saç maskesi bulunmaktadır. İlk tarif şunu içerir: beş yemek kaşığı aloe vera jeli, yarım avokado, bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını birleştirin. Saçlarınıza uygulayın ve yarım saat bekletin. Sonrasında da saçınızı iyi bir şekilde durulayın.

Saçtaki aloe vera güneş kremi görevi görebilir. Bundan dolayı da saçları ve kafa derisini UV ışınlarına karşı koruyabilmektedir. Aynı zamanda aloe vera, çevresel faktörlerin sebep olduğu günlük hasarı önlemeye yardımcı olarak saçları ipeksi ve parlak bırakır. Bir başka tarif olarak da şundan bahsedebiliriz: bir yemek kaşığı esmer şeker ile iki yemek kaşığı aloe vera jelini birleştirin. Malzemeleri güzelce karıştırın. Saçlarınızı ikiye bölün. Hafif dairesel hareketler ile saç derinize bu maskeyi uygulayın. Maskenin kalanın saçlarınızın tamamına sürün. Yarım saat bekleyip saçları iyi bir şekilde durulayın.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu