Eğitim & Kurs

Anaokulu Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim!

Anaokulu Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim! Anaokulu eğitimi veren yerlerin oyun salonları kadar bahçeleri de, çocukların guruplar halinde oyun oynamalarını sağlayacak ortamları oluşturmaktadır. Özellikle kum havuzu, çocukların birlikte oynamaktan büyük zevk duydukları yer olarak bilinmektedir.

Anaokulu Çağındaki Çocuklarda Eğitim ve Öğretim! Belirli yerlere bitkilerin ekilmesi ve dikilmesi, çocukta başta sorumluluk olmak üzere çok fazla şeyi kazandırmaktadır. Bahçenin bir köşesinde evcil hayvan barınağının bulunması, çocuktaki duygusal gelişimi farklı boyutlara taşımaya yaramaktadır.

Anaokulu Öğretmeninin Çocuk Üstündeki Etkinliği

Bu dönem çocuklarında çok fazla etkiye sahip olan kişi, anaokulu öğretmeni olarak gözükmektedir. Çocukların her tür ayrıntıyı kopya edeceği yaş dilimine ulaşmaları, sağlıklı ve kaliteli bir anaokulu öğretmeni modeline ihtiyacı ortaya çıkarmaktadır. Anaokulu öğretmeninin kaliteli yapısı ve çocuğa yaklaşımı ile ona rehberlik etmesi, çok fazla önem taşımaktadır. Çocuğun psikolojisi üstünde çok fazla olumlu tesir bırakması, öğretmene bağlı olmaktadır.

Anaokulu eğitimi esnasında çocuğun içinde yer aldığı kurum, çocuğun psikolojisi üstünde düşünülenden daha fazla olumlu etkiyi sağlayabilmektedir. Bu noktada kurumun gerek idarecisi gerek personeli gerek beslenme yöntemleri gerek fiziki ortamı gerekse de gıda kalitesi çok fazla önem teşkil etmektedir. Ayrıca eğitiminin temelinde yer alan oyun ile hikaye anlatımı ve müzik ile bizatihi hem yaparak hem de yaşayarak öğrenme çeşitleri, çocuğu olumlu manada etkilemektedir.

Oyun ile Şekillenen Eğitim Metodları

Anaokulu eğitimine tabi tutulan çocuklar, kurumun sahip olduğu kaliteli özellikler sayesinde psikolojik yönden de olumlu manada etkilenmektedir. Zira eğitimin temelinde başta oyun olmak üzere her türlü eğlenceli etkinlik yatmaktadır. Öğrenme metotları arasında oyun ile öğrenme ilk sırayı almaktadır. Özellikle hikaye anlatımı ile öğrenmenin çok sevildiği bu dönem, çocukların yaparak ve yaşayarak bir şeyler kazanımı ile geçirilmektedir. Bu sayede el becerileri yapılan etkinliklerle artmaktadır. Şarkı ve müzik ile gerçekleşen eğitim ve öğretim, çocuğun öğrenme seviyesini artırmaktadır.

Hikaye çocuğun akıl seviyesini yukarılara taşımaktadır. Anlatılan hikaye ile kendini özdeşleştirilen çocuk, hikayedeki anlatımı yaşamına tatbik etmeye çalışmaktadır. Özellikle anaokulu binasının dış tarafında ve açık alanda zaman zaman gerçekleştirilecek eğitim, tabiatın içinde çok daha etkili ve verimli olabilmektedir. Özgüven kazanma noktasında anaokulu, önemli bir yere sahip bulunmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu