Eğitim & Kurs

Beden Diline Hakim Olmanın Yararları

Beden dili eğitimi birçok farklı alanda faydası olan bir uygulamadır. Özellikle sahne sanatlarında en temel eğitimlerden biri olduğu söylenebilir. Örneğin oyunculukta rolün gerektirdiği beden dilini tam yansıtmak için nasıl davranılması gerektiğini bilmek gerekir.

Beden Dili Nedir

Beden dili, kişilerin el, kol gibi vücudunun değişik bölümlerini etkileyici şekilde kullanmasıdır. Aynı şekilde jest ve duyguların yüz kasları ile anlamlandırılması da bunu ifade eder. Mimikler, beden dilinin temelini oluşturmaktadır. Doğru kullanıldığı zaman tek başına birçok şey ifade edebilir.

Oyunculuk Alanında Beden Dili

Oyunculukta beden dilinin önemi konusu ise temel olması gereken bir eğitim gibi düşünülmelidir. Yani beden dilini iyi kullanamayan kişiler oyunculuk hayatlarında başarılı olmayacaktır. Çünkü bir rolü beden dili jest mimikler etkili şekilde kullanmadan yapmak mümkün değildir.  Her ne kadar günümüzde sadece güzel- yakışıklı olduğu için dizide boy gösteren ve hiç mimik kullanmadan dizinin büyük bölümünü geçiren kişiler olsa da temelde oyunculukla aykırı bir durum vardır.  Oyunculuk eğitimi veren konservatuar ya da özel kurslarda beden dili temel eğitimdir.

 İş Hayatında Beden Dili

İş hayatında kurumsal bir kimlik söz konusu olduğu için iyi izlenim ön plana çıkar. Bunun için de beden dili, empati, sözsüz iletişim yöntemleri son derece önemlidir.  Ayrıca karşıdaki kişilerin de sözsüz ifadelerinden ne anladığınız önem kazanır.  Ek olarak toplantı, görüşmeler, satış kabiliyeti gibi durumlarda beden dilini iyi kullanmak size büyük avantaj sağlar. Beden dili hayatınızın içinde büyük faydaları olan bir eğitimdir. Bu alanda incelikleri öğrenerek pratik açıdan da birçok fayda sağlamak mümkündür. Örneğin güven açısından karşınızdaki kişinin söyledikleri ile hissettikleri arasında çelişki olup olmamasını anlamak mümkün olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu