Yaşam

Benzinli Arabalar Bakımı Zor Mu?

Bugün dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan ülke olmamız, benzinli arabalar önemini yine de geri plana itmiyor. Güçlü motor yapısı ile uzun ömürlü bir sürüş kazanabileceğiniz benzinli arabaların bakımı hakkında bu yazımızda birkaç detay yer verdik. Bu pratik bilgiler ile aracınızın bakımını eksiksiz bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Benzinli arabalar
Benzinli arabalar

Benzinli Araba Periyodik Bakımı

Aracınızı; günlük, haftalık, aylık ve üç aylık olarak bakıma alabilirsiniz. Günlük bakımda yağ seviyesini kontrol edebilir, yakıt sisteminde sızdırma olup olmadığına bakabilir, hava ve yağ filtrelerinin temizliğini sağlayabilirsiniz. Ayrıca radyatör su seviyesi de önemli derecede kontrol gerektirir. Günlük kontrolde son olarak vantilatör kayışının gerginliğini de test edebilirsiniz.

Haftalık benzinli arabalar bakımında ise günlük yapmış olduğunuz bakımı aynen tekrar ederken, bujiler ve karbüratörü söküp temizlemek de gerekir. Aracın elektrik beslemesi olan akü ile karter havalandırma süzgeci de haftalık bakım esnasında kontrol edilmesi gereken bölümlerdendir. Haftalık bakımda son olarak yağ sisteminin randımanlı çalışıp çalışmadığı da kontrol edilir.

Araba İç Bakımı
Araba İç Bakımı

Aylık bakım kapsamında ise; yağ ve karter filtreleri kirlilik oranına göre değişimi sağlanabilir. Supap ayarları kontrolden geçirildikten sonra marj motoru ve şarj dinamosu da temizlenir. Ayrıca haftalık yapılan kontroller de tekrar gözden geçirilir.

Üç aylık bakımda soğutma sisteminin içinde birikmiş olan pas ve kirler temizlenirken egzoz manifoldlarında olası meydana gelen karbonlarda elden geçirilir. Benzinli arabaların yakıt tasarrufundan yüksek oranda kazanç sağlaması için bu bakım periyotlarının hayata geçirilmesi lazımdır. Ayrıca yol güvenliği içinde bu bakımlar gereklidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu