Diyet

Brokoli Salatası Nasıl Yapılır?

Vitamin yönünden zengin olan brokoli salatası nasıl yapılır merak ediyorsanız hemen tıklayın! Karnabahargillerden olan brokoli bir çok tarif içerisinde yer alıyor. Üstelik besin değerleri açısından da zengin bir yiyecektir.

Brokoli salatası için besinin öncelikle haşlanması gerekiyor. Ancak haşlanan brokolinin suyunu dökmemek de fayda var. Çünkü çorbalarda da kullanıma imkan veriyor. Böylece özellikle çocuklarınız için lezzetli ve besin değeri yüksek yiyecekler ve içecekler elde edebilirsiniz.

Brokoli Salatası Malzemeler

500 gram brokoli ile brokoli salatası malzemeler listesini genişletilir. İsteğe göre kişi sayısı dikkate alınarak daha fazla malzeme kullanmak da mümkün! 3 adet taze soğan, 2 tane havuç ( sevilmiyor ise kullanılması zorunlu değildir ), 1 tane kırmızı dolmalık biber ve 1 çay bardağı kadar haşlanmış mısır.

Brokoli Salatası Nasıl Yapılır 1Brokoli Salatası Tarifi

Çiçek ayrılan brokolinin kaynar suda 7 ila 8u dakikalık bir süreçte haşlanması gerekir. İsteğe göre bu haşlama esnasında brokolinin yanına birkaç dilim havuç da ilave edilebilir diyerek brokoli salatası tarifini vermeye başlayalım. Haşlanan sebzeler süzgeç yardımı ile kaynar suyun içerisinden alınır ve sebzelerin soğumaya bırakılması sağlanır.

Birkaç tane kırmızı dolmalık biberlerin iyice yıkanması gereklidir. Gerçi tüm sebzelerin değerlendirilmeye alınmadan önce bol su ile iyice yıkanması gerektiği zaten bilinen bir konu olduğu için her bir sebze için bu tarifi kullanmaya gerek yoktur. Ardından kırmızı dolmalık biberler içerisinde bulunan çekirdekler çıkartılmalıdır.

Taze soğanlar halka halka doğranmalıdır. Doğranan ve haşlanan bütün malzemeler derin ve oval bir salata kabı içerisinde sebzelerin ezilmeden karıştırılması gerekir. Brokoli salatasının sosunu da unutmamak gerekir. Zeytinyağı, limon, tuz ve sirke ayrı bir kap içerisinde karıştırılmalıdır. Ardından salatanın üzerine gezdirilerek dökülmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu