Diyet

Bronzlaştıran Yiyecekler Neler?

Bronzlaşmaya yardım eden gıdalar olduğunu biliyor muydunuz, ya da yaz aylarının başlaması ile yalnızca güneşlenmenin bronzlaşmak için yeterli olmadığını? Eğer, bilmiyorsanız, yazımızın devamında bronzlaştıran gıdalar ve bronzlaşmaya katkı sağlayan besin içeriklerinin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

 

Bronzlaştıran Yiyecekler Neler?
Bronzlaştıran Yiyecekler Neler?

Melanin Zengini Bronzlaştıran Gıdalar

Bronzlaşmayı asıl sağlayan melanin sentezi. Yaz ayları her ne kadar melanin sentezini artırıcı bir rol oynasa da, tatile çıkmadan da bronzlaşmanıza yardımcı olacak melanin zengini gıda tüketimiyle bu isteğinize kavuşabilirsiniz.

Melanin sentezi ile birlikte tirozin ve kalsiyum içeren gıdalarda bronzlaşmaya neden oluyor. Bu gıdaların başında ise; kavun, karpuz, şeftali, havuç, peynir ve ıspanak geliyor.

Bronzlaşmak için güneş kremi tek başına yeterli bir faktör değil, peki, bu gıdaları tükettiğimiz zaman istediğimiz sonucu alabilir miyiz, elbette mümkün.

Bronzlaştıran Yiyecekler Neler?
Bronzlaştıran Yiyecekler Neler?

Kavun, yüksek karoten etkisi ile bronzlaşmaya yardımcı en önemli gıda olarak ilk sırada yer alıyor. Sıcak günlerin ferahlık veren yiyeceği karpuz ise aynı zamanda C vitaminini almanıza yardımcı oluyor. Kabızlık önleyici özelliği ile bilinen kayısı da yüksek potasyum içeriği ile kas kramplarını önleyici bir etkiyi de sunuyor. Folik asit kaynağı ıspanak, kalsiyum zengini beyaz peynir ve karoten içeren havuçta bronzlaşmanıza katkı sağlayan yiyecekler arasında.

Bronzlaştıran gıdalar, yalnızca yaz aylarında tüketilecek yiyecekler değil elbet, dört mevsim tüketebileceğiniz bu gıdalar, aynı zamanda yıl içinde melanin sentezini korumanıza yardımcı olacaktır. Diğer yandan yaz aylarında E vitamini dengesini de korumayı unutmayın.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu