Yaşam

CAST AJANSIN FİLM VE REKLAM DÜNYASINDA Kİ ÖNEMİ

aypi
Aypi Ajans

Günümüzde sinema, televizyon ve reklam hayatımıza öylesine girmiştir ki bizim hayatımıza etki eder olmuştur. Bu çalışmaların profesyonelliği akılda kalıcılığını arttırır. Oyuncular ve yapımcı firmalar arasında köprü olan aracı kuruma cast ajans denir. Özellikle çalıştığı alanlar televizyon filmi, sinema filmi, reklam filmleri, tanıtımlar, defileler ile ilgili düzenlemeler yapar. Uygun model ve oyuncuların belirlenmesi ile ilgili yapımcı veya yönetmen cast ajans ile irtibata geçer. Projesine uygun model ve oyuncu seçimi için fotoğraf kataloglarına bakılır. Önceden katalog oluşturma daha ciddi bir iş iken günümüzde sosyal medya olanaklarından sınırsızca yararlanılmaktadır. Sosyal medya ortamlarında kataloglar yayınlanmaktadır. Bu daha çok çanta ajans diye tabir edilen işletmelerde daha çok görülmektedir. Bu tarz firmalara başvuru çok sayıda yapılmakta olup eğitimli, yapabilir ayrımı yapılmaksızın seçenekler çoğaltılmaktadır.   Kısacası istenen özelliklere sahip oyuncu seçiminin yapılması önce fotoğraflar bakılarak gerçekleşmektedir. Fotoğraf seçimleri yapıldıktan sonra sıra görüşmelere gelir. Seçilen adaylarla yönetmen arasında ki köprüyü cast ajans oluşturur. Eğer adayların proje için uygun olduğunu yönetmen onaylarsa sözleşme imzalanır.

Cast Ajanslar Oyuncu İhtiyacını Nasıl Sağlar?

Cast ajanslar oyuncu ihtiyacının çok fazla arttığı bu dönemde seçenek sayılarını artırarak seçim işleminde kolaylık sağlamıştır. Yazılmış bir role uygun adayları bulmak kalabalıkta aramak zor gibi görünebilir ama oyuncular başvuru formlarda ne tür roller yapabildiklerini, iş başarılarını, kendileri hakkında istenen bilgileri yazdıklarından veri havuzunda bu bilgiler belirli bir sistematiğe göre gruplandırılır. Özellikle istenen özelliklerin yanında diğer istenenlerinde örtüşmesi sağlanır. Talep olduğunda istenilen özelliklerin yüzde yüz örtüştüğü çok beklenmez ama oyunculukta ki püf noktaları ile yüzde yüz tamamlanır.

Yeni çekimine başlanacak dizilerde, sinema filmlerinde oyuncu olarak rol almak , defilelerde manken veya katolog çekimleri için model olmak isteyenler bu hayallerini gerçekleştirmek için cast ajanslara başvuru yaparlar. Bazı cast ajanslar evrak gideri için ücret talep ederken bazıları da herhangi bir ücret talepleri olmaz. Ancak bu hayale sahip olan kişiler ajans seçiminde dikkatli olmalıdırlar. Her firmanın oyunculuk hayallerini gerçekleştireceklerini düşünmemelidirler. Farklı amaçlar için kullanılabilecek fotoğraf çekimi istenmesinde veya size doğru gelmeyen talepler olduğunda o firma ile iletişimden kaçınmalısınız. Kendini kanıtlamış, yeterince deneyim sahibi olan cast ajanslar çalışmalarında kalitesini kanıtlamıştır. Yaklaşımlarında ve çalışma sisteminde profesyoneldir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu