Güzellik

Cildinizin Lekesiz Olmasını İstiyorsanız Bu Üç Kurala Dikkat Edin

Cildinizin Lekesiz Olmasını İstiyorsanız Bu Üç Kurala Dikkat Edin

Kusursuz, pırıl pırıl, pürüzsüz ve sivilce, akne, leke sorunları olmayan, sağlıklı bir cilde sahip olmak her kadının hayalidir. Sağlıklı, pürüzsüz, ışıltılı bir cilt, güzelliği tamamlar.
Kusursuz bir cilt, her zaman mümkün olmayabilir. En azından mevsim döngülerinde, hava değişimlerinde, fazla soğuk  ya da sıcak zamanlarda ve kadınların adet döngülerinde cilt yüzeyi pürüzsüz dokusunu yitirebilir. Ancak  genel  olarak düzgün bir cilde sahip olmak, düzenli bakımla ve bazı hayati bakım  kurallarını ihmal etmeyerek mümkündür.
Cilt lekeleri nasıl engellenebilir? Kusursuz bir cilde sahip olmanın yolları nelerdir? Pürüzsüz bir cilde sahip olmanın altın kuralları var mıdır?
Cildiniz için ilk kural temizlik
Cilt temizliği, pürüzsüz bir tene sahip olmanın ilk kuralı. Ancak cilt temizliği de cilt tipinize uygun bakım ürünleriyle saplanmalı. Sabun olarak kesinlikle bitkisel sabunlar tercih edilmeli, peeling ürünleri ise uzmanca seçilmelidir. Elleri  dahi bitkisel içerikli sabunlarla yıkanmalı, pürüzsüz bir yüz için günlük bakımda tonik mutlaka kullanılmalıdır. Yaz aylarında, kötü hava koşullarında yüz temizliğine daha fazla önem verilmelidir.
Nem  dengesi korunmalıdır
Pürüzsüz, hoş görünümlü bir cilt nem dengesinin sağlıklı olmasına bağlıdır. Cildin nem dengesi çok çeşitli dış faktörler kadar sağlıksız beslenme ile de bozulabilmektedir. Cildin sağlıklı bir nem dengesine sahip olması antioksidanca zengin sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme, düzenli cilt bakımı, nemlendiricilerin cilt tipine uygun olarak rutin şekilde kullanılması, gün içinde yeterli miktarda suyun tüketilmesi ile sağlanabilir.  Bunun yanında cildi nemlendiren maske tarifleri denenebilir.Cildi nemlendiren maske yapmak için bir çorba kaşığı bal, bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve bir çay  kaşığı bal, bir çorba kaşığı portakal suyu ya da bir çay kaşığı portakal yağı ile karıştırılarak, bu karışımla elde edilen cildi nemlendiren maske,   15-20 dakika cilde uygulanır. Ayrıca cildi nemlendirmek için bir parça kivi ya da muz, bir kahve fincanı telveyle karıştırılarak ve bu karışıma bir çay kaşığı bal damlatılarak hazırlanan maske, güne nemli ve gergin bir ciltle başlamanızı sağlayacaktır.

Cilt sağlığınız için makyajı abartmayın
Cildinizin pürüzsüz görünümü için, makyaj uygulamalarını mümkün olduğunca sınırlamanız gerekir. Günaşırı fondöten ya da kapatıcı ile nefes alamayan cildinizde zamanla deformasyonlar olması doğaldır. Yoğun makyaj uygulamalarını özel günlerde kullanabilirsiniz. Ancak onun dışında günlük hayatta ve sokak modasında yaz aylarında fondöten kullanmayın. Bunun yanında makyajın ciltten temizlenmesi de oldukça önemlidir. Makyaj temizleme işlemi  sonrasında tonik mutlaka kullanılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu