Sağlık

Çocuklarda Omurga Eğriliği Belirtileri ve Korse Takmak  

Çocuklarda omurga eğriliği tıp dünyasında skolyoz olarak adlandırılan bir eğrilik problemidir ve tedavi için korse kullanılır.

Çocuklarda omurga eğriliği teşhis edildiğinde erken tedaviyle tedavi edilebilmektedir. Bu hastalığın diğer ismi skolyozdur ve eğrilik derecesine göre tedavisi de değişmektedir. Genelde 0 ila 5 arasında derecelendirilmektedir.

Çocukluk döneminde kız çocuklarda daha sık görülen bu eğrilik uzun boylu kişilerde daha fazladır. Bir hastalık değil ama bulgu olarak değerlendirilen bu durum, genetik etkenlerden kaynaklanabilir. Çocukluk ya da ergenlik döneminde ortaya çıkan bu bulgunun değerlendirilmesi için bir şey olması gerekir.

Çocuklarda Omurga Eğriliği Belirtileri

Genelde ergenlikte belirgin hale gelen bu durum, çocukluk döneminde de fark edilebilir. Bel kısmı inceleyerek ortaya çıkan bu durum, belin bir tarafından içe doğru göçük olmasından kaynaklanmaktadır. Çocuklarda omurga eğriliği belirtileri genelde şunlardır:

  • Belin bir kısmının içe dönük olması
  • Kaburgaların eşit hizada olmaması
  • Eğilince ortaya çıkan yamuk omurga
  • Nefes darlığı
  • Sırt ve bel ağrıları

Bu belirtiler genelde skolyoz bulgusuyla sonuçlanır. Genelde 40 derecenin üzerinde olan bu hastalığın tedavi edilmesi için ameliyat yapılır.

Omurga Eğriliği Tedavisinde Korse

Spor ve korseyle desteklenen bu hastalığın tedavisinde sert plastikten yapılan korseler kullanılabilir. Bu korseler 22 saat süresince takılmalıdır. Ameliyat gerekirse korse kullanılmaz. Ancak ameliyatsız tedavide korse kullanılması yeterli olacaktır.

Korse ne kadar çok takılırsa tedaviden alınacak sonuç da o kadar etkili olacaktır. Korse 25 derecenin üzerindeki bulgularda tercih edilen bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden çeşitli egzersizler ve yüzme sporuyla birlikte korsenin kullanılması yeterli bir tedavi olabilir. Skolyoz tedavisinde korse kullanımı doktorun önerdiği süre dahilinde uygulanmaktadır.

Skolyozda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişinin dik duruş korseleri kullanması ve mümkün olduğunca dik duruş tercih etmesi son derece önemlidir. Bu yüzden olabildiğince sırt üstü yatmak ve sert zeminlerde zaman geçirmek gerekir. Egzersizlerle desteklenen bu tedavi tekniklerinden yararlanmak istediğinizde zorlanmadan yapılacak sporlar yapılabilir. Özellikle skolyoz sorunu olan bireylerin tercih ettiği tedavi edici uygulamalar, omurga eğriliği tedavisi için iyi sonuçlar verebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu